Голова НБУ Валерія Гонтарева провела підсумкову конференцію за 2015 рік. INSIDER вибрав найцікавіші моменти зі звіту голови Нацбанку.
Гнучке курсоутворення
Одним із головних рішень НБУ у 2015 році було дотримання гнучкого курсоутворення та неповернення до фіксованого курсу гривні, вважає голова НБУ. За словами Гонтаревої, фіксований курс гривні до долара, який діяв в Україні попередні роки, призвів до тих дисбалансів, які сьогодні впливають на економіку та банківський сектор.
"За нього країна заплатила міжнародними резервами та зниженням довіри до держави, він призвів до дисбалансів в українській економіці", - сказала вона.
Як відомо, на початку року НБУ відпустив курс гривні через практичну відсутність золотовалютних резервів. У підсумку відбулася сильна девальвація гривні, яка потягнула за собою ріст інфляції.
За прогнозами Гонтаревої, на кінець року інфляція становитиме 44%. В 2016 році її темпи сповільняться до 12%.
Стабілізувати курс удалося за рахунок закручування адміністративних гайок з допомогою зовнішніх кредиторів.
На 2016 рік МВФ прогнозує курс гривні до долара на рівні 24,1. НБУ вважає реалістичним такий прогноз, однак відзначає, що під дією зовнішніх і внутрішніх факторів (падіння цін на сировину, девальвація валют сусідніх країн, закриття ринків Росії, ескалація конфлікту на сході) він може бути іншим.
![]() |
Золотовалютні резерви
Кредити МВФ допомогли наповнити резерви валютою та стабілізувати курс гривні до долара. За рахунок кредитів Міжнародного валютного фонду та міжнародних кредиторів золотовалютні резерви зросли з початку року на 77% - до $13,3 млрд. Зокрема, НБУ придбав на міжбанківському ринку $1,6 млрд.
"Міжнародні резерви НБУ мали б зрости у 2015 році до $15-18 млрд. Але ці прогнози будувалися з урахуванням надходження в Україну третього та четвертого траншів за програмою МВФ, які цьогоріч ми не отримали", - заявила очільник Нацбанку.
Як відомо, МВФ переніс третій і четвертий транш на 2016 рік через затримку запровадження податкової реформи.
![]() |
Для прийняття рішення про виділення Україні траншів МВФ повинен проаналізувати держбюджет-2016. Гонтарева сподівається, що збори ради директорів МВФ щодо виділення Україні чергового траншу відбудуться до кінця січня 2016 року. В 2016-му, за підрахунками НБУ, Україна може залучити майже $9 млрд міжнародних кредитів: $4,6 млрд – МВФ, $1,6 млрд – допомога Європейського Союзу, ще $1 млрд - від випуску облігацій під держгарантії США та кредити на менші суми в міжнародних банках.
"Банкопад"
Паралельно НБУ займався очищенням банківського ринку. За два роки Нацбанк вивів із ринку 63 банки. В 2015 році ця цифра становила 33 банки. Фонд гарантування вкладів виплатив вкладникам банків, які були виведені з ринку в 2015 році, 64 млрд грн. Наразі фонд має в розпорядженні 9,4 млрд грн.
За словами Гонтаревої, півтора роки тому на банківському ринку була велика кількість фактично неплатоспроможних банків, "банків-зомбі", кептивних і схемних банків, які використовували різні схеми для виведення коштів з України.
"Масштаби таких схем оцінювалися сотнями мільярдів гривень", - каже Гонтарева.
Третина банків у системі мали непрозору структуру власності.
"У деяких банках ми знали реальних власників, проте вони ховались за "футбольними командами". У багатьох випадках ми навіть не знали, хто насправді стоїть за банком", - зазначила голова НБУ.
Сьогодні, за її словами, структуру власності не розкрили ще сім банків. Якщо вони цього не зроблять, то будуть виведені з ринку.
![]() |
"Одна з головних проблем банківської системи - значні обсяги кредитів, наданих пов’язаним особам, іншими словами – олігархічний банкінг. Будь-які проблеми підприємств власників зупиняють обслуговування кредитів і банк банкротує, а виплати депозитів громадян стають тягарем для бюджету країни", - заявила Гонтарева.
Сьогодні в неплатоспроможних банках розміщено 45 млрд грн кредитів рефінансування, які їм надав Нацбанк. Матеріали щодо цих банків передано правоохоронцям.
Загальний обсяг заборгованості за кредитами рефінансування становить 100 млрд грн.
"Крім того, обсяг претензій, поданих Фондом гарантування вкладів (до збанкрутілих банків), становить понад 2100 заяв - на суму близько 133 млрд грн. Із них 250 заяв на майже 100 млрд гривень, у яких фігурантами є власники та керівники банків", - заявила банкір.
"Ми створили об'єднану групу з представників правоохоронних органів для розслідування проваджень у фінансовому секторі. Ця група буде займатися справами керівників і власників банків, яких підозрюють у доведенні банків до банкрутства. НБУ та Фонд гарантування вкладів зібрали й передали до органів усі матеріали з виведення активів", - заявила Гонтарева.
Скільки готівки на руках в українців
Разом із банками зменшився і обсяг гривні, який перебуває в готівковому обігу. За 11 місяців 2015 року на готівковому ринку країни було банкнот і монет на 294,1 млрд грн. Це на 11 млрд грн менше, ніж на початку року. За підрахунками НБУ, на одного мешканця України припадає 64 банкноти та 271 розмінна монета. Частка безготівкових платежів із використанням платіжних карток у 2015 році збільшилася до 31% загального обсягу операцій.
![]() |
У 2014 році обсяг готівки на ринку зріс на 43 млрд грн.
Оптимізація структури Нацбанку
Ще одним напрямом роботи НБУ була оптимізація своєї структури. За два роки штат Нацбанку зменшився на 6,5 тис. осіб. Розпочата процедура ліквідації територіальних відділень. Непрофільні активи: телеканал БТБ і два університети передали профільним міністерствам.
![]() |
Плани Нацбанку на 2016 рік
За словами Гонтаревої, в 2016 році НБУ планує завершити очищення банківського сектору, затвердити плани докапіталізації першої двадцятки банків на початку року, завершити розкриття кінцевих власників банків у І кварталі, провести повну діагностику кредитів, які банки надали пов'язаним особам.