Скарби "Нафтогазу", або газ, що нікому не належить

22 вересня 201720:36

В останні дні в Україні знову заговорили про анбандлінг Нафтогазу, тобто поділ функцій НАКу з видобутку і транспортування енергоносіїв.

У середу під час прес-конференції в НАК "Нафтогаз України" і пізніше в Міненерговугілля я почула різні позиції двох сторін щодо перепон у реформуванні газового сектору. Версії суттєво розходились.

На прес-конференції НАК "Нафтогазу" зазначили, що немає затвердженого переліку активів від уряду, які підлягають передачі до ПАТ "Магістральні газопроводи України". В цей же день, на міжвідомчій комісії по анбандлінгу "Нафтогазу", Міністерство зазначило, що перелік був сформований влітку під час спільної роботи "Нафтогазу", уряду та європейськими партнерами.

Як з’ ясувалось, НАК передав не весь перелік: 30% ( підземні газосховища і сервісна компанія) "випали" з цього списку. Відповідно, такий перелік Міністерство затвердити ніяк не може, адже система, зі слів міністерства, не пройде міжнародну сертифікацію і не зможе повноцінно функціонувати у першому кварталі 2018 року.

Тут варто було б згадати інтерв'ю голови НАК Андрія Коболєва, де він говорив про токсичність цих активів.

"Підземні сховища газу, з точки зору зовнішнього оператора, є токсичним активом. У нас є проблема — близько 11 млрд кубометрів спірного газу з паном Коломойським ( до слова, на вчорашній прес-конференції Коболєв повторно публічно згадав про спірний газ Коломойського та Фірташа). І такого роду проблема мовою інвестора називається "отрутна пігулка" (poison pill). Тобто наявність такої "отрутної пігулки" у новому операторі, я вам з великою впевненістю можу сказати, заблокує прихід будь-якого західного інвестора", - говорив голова НАК.

В цій цитаті спостерігається певна маніпуляція. Прихід інвестора блокують не активи як об’єкт, які самі по собі і не можуть бути токсичними, а те, хто веде суперечку за них.

Тому, дивлячись на конфлікт навколо анбандлінгу, варто замислитись, кому він може бути вигідним?

Одним з факторів, що може заважати передачі підземних сховищ газу (ПСГ) до ПАТ "МГУ" може бути безліч судових рішень про передачу газу на користь ПАТ “Укрнафта”.

Цих рішень на сьогодні декілька і стосуються вони 11 млрд кубічних метрів газу. Тяганина триває і нині. Деякі рішення саботує виконавча служба (про що свідчать чергові рішення суду)

Наприклад, одне з рішень суду, зобов'язуює "не чинити перешкод відкритому акціонерному товариству "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код 00135390, п/р № 26004053100614 в філії "Київське головне регіональне управління "ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 321842) у здійсненні його права власності на природний газ загальним обсягом 2061805,134 тис.куб.м., у тому числі у його відборі з підземних сховищ газу та його реалізації промисловим споживачам-виробникам азотних мінеральних добрив, який зберігається в підземних сховищах газу дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

В разі передачі ПСГ до новоствореної компанії, рішення суду щодо передачі газу "Укрнафті" буде неможливо виконати, всі претензії залишаться тільки "Уктрансгазу".

В разі незгоди "Укрнафти" треба буде проходити судову тяганину з самого початку. Це втрата великого часу з непрогнозованим результатом.

Навіщо ускладнювати життя приватним власникам "Укрнафти"?

Мабуть, комусь краще залишити все так як є сьогодні.

 

Другим, менш серйозним але важливим фактором може виявитись газ "невизначеного власника", що знаходиться в ПСГ "Уктрансгазу". Під час передачі ПСГ буде проводитися інвентарізація, яка покаже "нічийний" газ.

Згідно отриманої відповіді від 14.09.17 такого газу на сьогодні близько 1,6 млрд кубів. Що це за газ? Чий він? "Укртрансгаз" не знає.

Чи сплачені за цей газ податки на видобуток? Як взагалі так може статися, що в ПСГ є "нічийний" газ? Без відповіді на ці запитання ми ніколи не дізнаємось справжні причини небажання НАК "Нафтогаз" віддавати сховища газу.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 00:15
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus