Реформа держуправління. Як прийти з вулиці на тисячу євро зарплати

В рамках міністерств з’являться нові директорати, в яких чекають на аналітиків та стратегів
13 вересня 201707:08

Ще в травні минулого року в Україні запрацював новий закон про держслужбу. Втім очікувана реформа нічого крім скандалів не принесла. Спершу виявилось, що незважаючи на конкурсну комісію головами обладміністрацій стають ті люди, які потрібні президенту.

Потім пішли скандали з конкурсами на посади державних топ-менеджерів та їх захмарними зарплатами.

Але гроші європейці виділили, реформу треба продовжувати. Тому на черзі новий етап - директорати.

INSIDER побував на презентації нового дітища і спробував розібратися, чого від нього чекати.

Що таке директорати і навіщо вони потрібні. Адміністративну реформу в України прописали ще у 1998 році, однак на практиці вона так і не була реалізована. Майже через два десятиліття про неї згадали знову, увівши інститут державних секретарів.

“Головна проблема полягає у тому, що ми досі маємо застиглий пострадянський уряд, який звик, що йому хтось дає команди і доручення, а він їх просто виконує, як зрозумів. Такий стиль роботи не можу бути ефективним”, - пояснює голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Наразі стартує пілотний проект зі створення у рамках міністерств державних директоратів - структур, які мають в результаті замінити департаменти та управління. В рамках кожного міністерства таких має бути від 2 до 6.

Якщо коротко, то ключове завдання директорату формувати політику міністерства, тобто обирати стратегію розвитку тієї чи іншої сфери, за яку воно відповідає.

“Основне завдання реформи полягає не в кадровому оновленні, а в появі у міністерствах нових структурних підрозділів, які будуть звільнені від обов’язку робити адміністративну, рутинну роботу, а займуться виключно аналізом стану справ у сфері, за яку вони відповідають, підготовкою стратегії її розвитку і комунікаціями з громадськістю”, - резюмує експерт.

Певний час директорати працюватимуть паралельно із департаментами і управліннями. Проте згодом старі структури будуть реорганізовані, їх функції перейдуть центральним виконавчим органам влади чи на місцевий рівень в рамках децентралізації.

Які міністерства реформують у першу чергу. Голова Національного агентства з питань державної служби Костянтин Ващенко розповідає, що у пілотному проекті зі створення директоратів беруть участь 10 міністерств. Їх реформування планують завершити до кінця поточного року. У 2018-му директорати мають з’явитися у всіх центральних органах виконавчої влади.

“Усі міністерства беруть участь у цьому проекті за власної волі. Спочатку їх було дев’ять, але в останній момент міністр юстиції Павло Петренко запропонував реформувати у першу чергу і його відомство”, - каже Ващенко.

Згідно із постановою Кабміну № 644 від 18 серпня 2017 року, у 2017 році директорати утворюються у Міністерстві аграрної політики та продовольства, Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, Міністерстві інфраструктури, Міністерстві культури, Міністерстві охорони здоров’я, Міністерстві освіти і науки, Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністерстві соціальної політики, Міністерстві фінансів та Міністерстві юстиції.

У Національному агентстві з питань державної служби та Державному агентстві з питань електронного урядування  в свою чергу з’являться генеральні департаменти.

Кого хочуть бачити у директоратах та на яких зарплатах. Міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко стверджує, що зараз на держслужбі чекають людей, які здатні визначити проблематику, опрацювати її і знайти швидкі шляхи вирішення.

“До кінця року ми плануємо набрати до тисячі нових людей. Зараз нам потрібні менеджери із так званими soft skills, а не люди, які завчили на пам’ять купу документів”, - заявляє міністр.

Для визначення ефективності працівника тепер будуть використовувати бізнесовий принцип KPI (ключові показники ефективності). Від оцінки результатів його діяльності залежатиме і зарплата.

“Якщо ви зараз прийдете на державну службу, то отримаєте посадовий оклад державного експерта на рівні 7 тисяч гривень, доплату за ранг близько 500 гривень, через рік з’явиться надбавка за вислугу - 3%. До цього додасться 40 тисяч надбавки, як мінімальний поріг. Після вирахування всіх податків на руках у вас залишиться трохи більше 30 тисяч гривень”, - пояснює зарплатну арифметику Ващенко.

Для нових чиновників хочуть встановити випробувальний термін: спочатку дадуть мінімальну можливу зарплату, а після успішного виконання перших поставлених завдань вона буде підвищуватися. Кому піднімати зарплатню вирішуватиме державний секретар, він же приймає остаточне рішення про звільнення.

Нинішні держслужбовці мають право на рівних брати участь у цих конкурсах нарівні із новими.

Строки проведення конкурсу і принципи відбору. “До кінця тижня перші вакансії з’являться по всіх міністерствах, в секретаріаті Кабміну та двох центральних органах. Швидкість відбору залежатиме від кількості кандидатів, але ми очікуємо, що перші керівники директоратів у нас з’являться у 20-их числах жовтня”, - запевняє голова Нацагентства з питань держслужби.

На подачу документів відведено 20 днів. В цей час потрібно заповнити електронну декларацію та скласти іспит на вільне володіння державною мовою. Пакет документів можна подати онлайн. Перші етапи конкурсу розпочнуться на початку жовтня.

Слідкувати за новими вакансіями та дізнатися про умови участі у конкурсі на конкретну посаду можна на спеціально створеному Порталі вакансій.

Ващенко розповідає, що до складу конкурсної комісії має входити 7 представників державного органу, яких визначить державний секретар своїм наказом. За спеціальною процедурою туди можуть увійти і представники громадськості. Також в комісію мають бути залучені не менше трьох незалежних експертів: двоє галузевих та один спеціаліст з відбору кадрів.

Процес будуть моніторити представники Європейської комісії, яка спеціально найняла для цього рекрутингову компанію. Спостерігати за конкурсом зможуть всі охочі через онлайн-трансляцію.

Під час відбору кандидати пройдуть тестування на аналітичні та вербальні здібності, знання законодавства і розв’язання ситуаційних завдань.

“Нам треба попрацювати із самими конкурсними комісіями, щоби вони однаково розуміли, як потрібно оцінювати ту чи іншу компетентність. Оцінка особистісних якостей і професійних навичок мають бути ключовими при визначенні переможців”, - уточнює керівник Нацагентства.

В яку суму бюджету обійдеться реформа. Експерти та чиновники переконують, що під цей проект Євросоюз дає 100 мільйонів євро на 3 роки, у 2017-му надійшла десята частина цієї суми.

“На 2020 рік ми хочемо вийти на повноцінне функціонування міністерств, які будуть не обтяжені невластивими повноваженнями, із оптимізованою чисельністю працівників, які отримуватимуть конкурентну зарплату із держбюджету”, - говорить Саєнко.

За його словами, сьогодні в більшості міністерств функції дублюються, особливо в частині обслуговування їх роботи. Це питання закупівель, автотранспортного забезпечення, юридичного супроводу, бухгалтерії тощо.

“Тобто у міністерстві 30% становить галузевий напрям, а 70% - обслуговування його роботи. Тут ми бачимо серйозний ресурс для оптимізації та подальшої економії”, - пояснює міністр, переконуючи, що після закінчення гранту від ЄС проект продовжить працювати за бюджетні кошти, якщо доведе свою ефективність.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.09.2017, 07:16
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 23 травня 2018

  Земельный вопрос: что присудил ЕСПЧ Украине. Ответы адвоката

  Они компенсаций уже не получат. По ним уже вынесено решение, Европейский Суд сказал всё, что хотел. Если законодательных изменений в разумные сроки не будет, тогда начнутся решения по индивидуальным жалобам.

   
  • 22 травня 2018

  Гроші Курченка: як банкір “младоолігарха” будує безкоштовне житло для СБУ

  Олександр Динник, незважаючи на те, що з осені 2014-го року оголошений у розшук, не тільки відстоює інтереси “младоолігарха” в Україні

   
  • 22 травня 2018

  Славенка Дракуліч: «Націоналізм небезпечний, бо кожному націоналізму потрібен ворог»

  Одна з найпопулярніших європейських письменниць – про фемінізм і різницю між націоналізмом та патріотизмом

   
  • 21 травня 2018

  Радикальне покращення для Ахметова

  За останні 2 роки радикали внесли мінімум 5 законопроектів на захист інтересів Ахметова в сфері збору та експорту металобрухту, і це не все

   
Система Orphus