Осінь олігарха: що відбувається зі справами Фірташа в Європі і Україні

У ГПУ є питання до виплати податків Group DF , Валки-Ільменіт і поставок у Крим, а також в сфері інтересів Бакулін
30 серпня 201723:12

У вівторок, 29 серпня, земельний суд Відня відмовив іспанському правосуддю у видачі українського олігарха Дмитра Фірташа. Суд назвав позицію іспанців політично мотивованою.

Про те, що Іспанії навряд чи вдасться отримати право на екстрадицію олігарха стало відомо ще в липні, оскільки сторона обвинувачення не знайшла потрібних доказів. Судячи з усього, не допоміг їм і візит представників української Генеральної прокуратури.

Щоправда, з осені Фірташа і його бізнес чекає набагато більше проблем в Україні, ніж в Іспанії.

Чому провалилась іспанська справа Фірташа і які є до нього нові претензії в України, збирав INSIDER.

Коли слова "російська мафія" не доказ

У лютому 2017 року Вищий земельний суд Відня дозволив екстрадицію Фірташа до США.  Там його звинувачують у дачі хабара розміром 18,5 мільйонів доларів за ліцензію на розробку ільменітових родовищ у Індії поза конкурсом.

Під час того ж засідання у Відні стало відомо, що види на видачу олігарха також має Іспанія.

Восени 2016 Deutsche Welle повідомило, що антикорупційна прокуратура Іспанії оголосила Фірташа в міжнародний розшук.

Як розповів тоді виданню представник прокуратури, також оголошені в розшук ще двох громадян України, чиї прізвища не називаються "в інтересах слідства".

Крім того, повідомлялося, що 24 листопада було затримано п'ятьох інших фігурантів справи. "Вони безпосередньо займалися відмиванням капіталів українського олігарха. Серед затриманих - відомий іспанський адвокат Антоніо де Фортуна", - говорилося в повідомленні.

Нібито ці люди створили для Фірташа ряд офшорних компаній в Панамі, хоча певна частина капіталів осідала в Іспанії - вкладалася в нерухомість, повідомляло видання.

Гучні арешти в цій справі почалися з затримання Степана Черновецького – сина колишнього мера Києва. Крім нього йшлося ще про  11 осіб, також підозрюваних у відмиванні грошей. Але Черновецького через рік випустили на волю.

Вже під час суду в Відні кореспондент INSIDER дізнався, що у цій справі фігурує Харес Юсеф. Саме він у 2005 році познайомив Фірташа з президентом Віктором Ющенком, що в подальшому призвело до появи на газовому ринку "Росукренерго".

Іспанія також видала ордер на арешт Юсефа, але після того, як він дав пояснення у справі, його зняли у червні 2017.   

Що ж стосується справи Фірташа, то її розгляд затягнувся на 8 місяців замість відведених законом 2.

Серед причин затягування розгляду називалось і те, що іспанці не змогли надати належних доказів злочину.

Джерела INSIDER в ГПУ підтвердили цю версію. "Їх докази виглядали як схеми з обличчями, під якими стояв підпис російська мафія. От і все", - сказав співрозмовник видання. У липні в Іспанії побували генпрокурор Юрій Луценко та його заступник Євген Єнін, вони повинні були допомогти колегам з доказами, але чи отримала Іспанія якісь українські офіційні документи, невідомо.

Ті ж докази, які надали іспанці, суд Відня визнав недостатніми. Наразі невідомо, чи подасть прокуратура апеляцію на це рішення. До ухвалення рішення по запиту Іспанії планувалась екстрадиція Фірташа до США у серпні. Але олігарх анонсував скаргу на рішення про екстрадицію в США до Конституційного суду Австрії. 

А тим часом, значно більше бізнесових проблем у Фірташа може виникнути вже в Україні.

Житомирський ільменіт і кримський "Титан"

23 червня генпрокурор Юрій Луценко проводив нарду з прокурорами в Житомирській області.

Там він несподівано підняв питання про роботу ТОВ "Валки-Ільменіт", яке постачає сировину в окупований Крим для підприємства "Кримський титан" Фірташа, і звинуватив місцевого прокурора Любомира Війтовича в роботі на олігарха.

"Ви знаєте, що дозвіл на видобуток цієї руди на вашому підприємстві зупинено? Державна геологічна служба зупинила дозвіл на видобуток ільменіту цьому товариству з обмеженою відповідальністю ... Ви так переживаєте за доходи Фірташа і окупованого Криму?", - запитав Луценко Війтовича.

Також він зазначив, що прокуратурі АР Крим довелося провести обшуки на підприємстві. "Передайте привіт Фірташу або його посланцям, які, очевидно, з вами системно працюють. Я не розумію цього: у вас заборонено видобуток стратегічної сировини. Якої холери ви його ставите в окупований Крим?", - заявив Луценко.

3 серпня Війтович був знятий з посади рішенням ради прокурорів. Це було перше звільнення новим органом ГПУ, яке було швидко підтримане Луценком.

В Остхемі не стали офіційно відповідати генеральному прокурору, але в спілкуванні з INSIDER заявили офрекордз, що заява про поставки – неправда, і  їм це нагадує спробу забрати підприємство.

"У Житомирі у нас є два ГЗК: Валки - Ільменіт і Межиріччя.  28 березня Державна служба геології і надр призупинила дію ліцензії Валки на видобуток ільменіту. Причини рішення були наступні: 1. невнесення в спецдозвіл на видобуток ільменітового концентрату змін про перерахунок запасів сировини (хоча інформацію подавали); 2. непереоформлення назви району, де проводиться видобуток ільменітового концентрату (в рамках програми декомунізації). Хоча комбінат декілька разів подавав заявки до уповноважених органів, щоб внести ці зміни. Але зміни так і не внесли", - зазначив співрозмовник в Group DF.

Тому як запевнили на підприємсті з 29 березня по сьогоднішній день видобуток не проводиться, не те що не постачається в Крим.

На сьогодні українська прокуратура АРК проводить перевірку, чи було постачання сировини. Зрештою, восени 2016 про такі поставки говорив і сам Фірташ. Додавши, що сировину возять також із Шри-Ланки.

Як відомо, "Кримським титаном" зараз володіє кіпрська фірма Тitan Management LTD. У 2014 Фірташ передав підприємство створеній у Москві компанії "Титанові інвестиції", яка, його "перепродала" кіпріотам. Компанія платить податки в Росію, але сировину отримувало з України.  Будучи українським, "Титан" продавав продукцію у 50 країн, на сьогодні він повністю забезпечує потреби Росії.

Зупинка постачання з України створює серйозні проблеми для цього підприємства, так і доходів його власника.

Але це не єдиний актив олігарха, який опинився в полі зору ГПУ.

Облгази, схеми і Бакулін

Кілька тижнів тому в ГПУ допитали нинішнього міністра енергетики Ігоря Насалика та його попередника Володимира Демчишина.

Допит обох очільників міністерства, за інформацією INSIDER, стосувався роботи облгазів.

Ще в 2015 Верховна Рада проголосувала закон про ринок природного газу. З подачі депутата прем'єрської фракції Народний Фронт Олександра Ксенджука в проект закону в останній момент була внесена поправка, яка забороняє приватним компаніям, якими і є облгази, користуватися газовими мережами на праві господарського відання.

З 1 жовтня 2015 року, коли ця норма набула чинності, облгази де-факто мали опинитися поза законом.

При прийнятті закону не приховувалося, що він спрямований проти Дмитра Фірташа і його оточення, що володіє більшістю облгазів.

"Однак пізніше цей процес був заблокований в Кабміні. Володимир Демчишин 3 рази не виконав вказівки Яценюка щодо створення підприємства, яке б мало отримати на свій баланс 350 км. газогонів", - розповів співрозмовник INSIDER.

Як кажуть ГПУ, її очільник намагається зробити так, щоб норма закону таки була виконана.

Крім того, 23 серпня ГПУ заявила про викриття схеми несплати податків підприємствами  "Group DF", коли кошти виводились через підконтрольні підприємства та страхові компанії.

За даними Генпрокуратури, йдеться про ПрАТ "Северодонецьке об'єднання Азот", ТОВ "Міжріченський ГЗК", ПАТ "Юкреніан Кемікал Продактс", ПАТ "Рівнеазот", ДП "Хімік", ПАТ "Азот" та інші підприємства групи.

У компанії відповіли, що звинувачення ГПУ не відповідає дійсності.

"Всі бізнеси Group DF працюють суворо у відповідності до українського законодавства і незважаючи на тиск, в повному обсязі виконують свої зобов'язання перед державою як по виплаті податків, так і інших обов'язкових зборів і платежів", - йшлося в повідомленні компанії.

Є ще одна заготовка ГПУ по групі Фірташа, яка може випливти в перші тижні осені – в списку депутатів, з яких хочуть зняти недоторканність може опинитися Євген Бакулін. Щоправда, навіть якщо недоторканність у парламенті і знімуть, то це навряд чи нашкодить колишньому голові "Нафтогазу". Адже Бакулін вже більше року живе у Москві і звідти повертатися не збирається.

Таким чином, в українському політикумі виникла цікава колізія. З одного боку, за кількістю порушених справ Фірташ  є лідером в списку на деолігархізацію, а з іншого для українського президента найвигіднішим залишається вихід в другий тур виборів з соратником олігарха Юрієм Бойком.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 23:12
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus