Приручити дракона. Чому СБУ прийшло до “Dragon Capital”

Співвласник “Dragon Capital” Томаш Фіала вже натякнув, що за приходом силовиків може стояти давній конфлікт із російським бізнесменом Адамовським та нардепом Грановським.
26 квітня 201719:38

Сьогодні Служба безпеки України провела обшуки у приміщенні інвестиційної компанії “Dragon Capital”. У компанії кажуть, що у них вилучили частину техніки через нібито незаконне використання програмного забезпечення. СБУ заявляє, що це шпигунське ПЗ російського виробництва.

Попри серйозність звинувачень, дійові особи цих подій переконані, що у справи є “російський слід”, проте трохи іншого масштабу. Співвласник “Dragon Capital” Томаш Фіала вже натякнув, що за приходом силовиків може стояти давній конфлікт із російським бізнесменом Андрієм Адамовським та його бізнес-партнером нардепом Олександром Грановським.

Чому “сбушники” прийшли до інвесткомпанії, розбирався INSIDER.

Шпигунські інвестиції

“Dragon Capital” вважається найбільшою інвестиційною компанією України, що надає повний спектр інвестиційно-банківських і брокерських послуг для корпоративних і приватних клієнтів.

Компанія була заснована в 2000 році в Києві, її міноритарним власником виступає один з найбільших світових банків “Goldman Sachs”. В число активів інвесткомпанії входить компанія “Медіа-ДК”, яка видає журнал і сайт “Новое Время”. Генеральний директор “Dragon Capital” Томаш Фіала очолює Європейську бізнес асоціацію і вважається одним із найвпливовіших інвестбанкірів в Україні.

Хоча він ніколи не заявляв про свої політичні амбіції, проте в своїх інтерв’ю топовим ЗМІ він достатньо критично висловлюється на адресу влади. У одному із них Фіала розповідав, як президент Петро Порошенко та екс-прем’єр Арсеній Яценюк торгували місцями у списках своїх політсил на парламентських виборах.

Тим не менш, свого часу, за його власними словами, Фіалі пропонували крісло в уряді. В будь-якому випадку співвласника “Dragon Capital” важко назвати хорошим товаришем нинішньої влади. 

Сьогодні до компанії Фіали з обшуками прийшли співробітники Служби безпеки України. Директор з комунікацій та маркетингу “Dragon Capital” Ольга Білобловська повідомила INSIDER, що силовики вели себе ввічливо, “нікого не заламували, в закриті двері не ламалися” та забрали кілька комп’ютерів. Компанія продовжує працювати у нормальному режимі.

Через кілька годин після проведення слідчих дій на сайті СБУ з’явилося повідомлення про обшуки у 8 компаніях, керівництво яких нібито займалося продажем та використанням забороненого шпигунського програмного забезпечення російського виробництва.

Силовики минулого року припинили діяльність комерційної структури, яка незаконно реалізовувала в Україні це ПЗ. Оперативники спецслужби встановили, що керівництво неназваних 8 компаній свідомо закупило нелегальне ПЗ з прихованими функціями негласного доступу, у тому числі до інформації з обмеженим доступом.

Головний редактор видання “Новое Время”, яке фінансується “Dragon Capital”, Віталій Сич повідомив, що до їх редакції з обшуками не приходили. Проте він назвав причини для слідчих дій “смішними”. За його словами, материнська компанія використовує виключно легальне програмне забезпечення, за що платить немалі гроші.

“Справжня ж причина наїзду, впевнений, у протистоянні між гендиректором “Dragon Capital” Томашем Фіалою з одного боку та віссю Кононенко-Грановський-Адамовський з іншої”, - пояснив Сич.

Власне схожу думку, проте із більшою обережністю, висловив сам Томаш Фіала.

"Поки не знаю звідки ноги ростуть, але, можливо, хочуть відбити бажання боротися за виконання рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду по “Skymall", - сказав він.

Джерела INSIDER, близькі до конфлікту, повідомляють, що Фіалу неодноразово викликали на допити, а його компанія фігурує у кількох провадженнях.

Just business

Згадана інвестбанкіром історія триває уже 7 років. Компанія естонського бізнесмена Хіллара Тедера “Arricano” почала будівництво торгово-розважального комплексу “SkyMall”, на певному етапі до фінансування проекту був запрошений бізнесмен Андрій Адамовський. 2009-го року бізнесмени уклали угоду, за якою компанія “Stockman” Адамовського виділила на добудову торгового центру $40 мільйонів.

Натомість вона отримала від “Arricano” 50%+1 акцію в кіпрському офшорі “Assofit Holdings Limited”, який володів ТРЦ через компанію “Призма Бета”. У документі було прописано, що у “Arricano” є опціон на зворотний викуп пакета акцій за $51,4 мільйона. Але в листопаді 2010 року договір опціону був розірваний.

 

"Представники Андрія Адамовського неодноразово заявляли, що Тедер взяв в партнери інвестиційну компанію “Dragon Capital” Томаша Фіали, яка порушила умови конфіденційності угоди по “Sky Mall”. Це, на їхню думку, денонсувало початкову угоду", - писала про цю ситуацію “Liga.net”.

Сторони судилися на різних рівнях, поки не дійшли до Лондонського міжнародного арбітражного суду, в якому переміг Хіллар Тедер. Високий суд правосуддя підтвердив його рішення, що дозволяє “Arricano” викупити частку в проекті ТРК “Sky Mall”.

Згідно з вердиктом, всі акції компанії-власника комплексу “Assofit Holdings Limited” повинні до 5 червня безкоштовно перейти від “Stockman Interhold S.A.” Андрія Адамовського у власність “Arricano Real Estate” Хіллара Тедера.

“Адамовський і Ко не визнають рішень лондонського суду. Зате з тих пір у Фіали з’явилися регулярні проблеми із правоохоронцями та податковими органами. Президент Естонії навіть піднімав це питання під час свого візиту до Києва, проте безрезультатно”, - пише Віталій Сич.

Паралельно Адамовський судиться із Тедером, Фіалою та “Dragon Capital” через нещодавнє інтерв’ю Хіллара Тедера виданню “Новое время”. У ньому естонський бізнесмен виклав свою точку зору на конфлікт довкола ТРЦ. В результаті чого Адамовський подав позов на 3 мільйони доларів. Першу інстанцію він програв, наразі відстоює свою честь та гідність в апеляційному суді.

Власне з’являється логічне питання, до чого тут СБУ? Бізнес-партнером Адамовського та його представником у конфлікті навколо “SkyMall” був нині відомий народний депутат від БПП Олександр Грановський. Його разом із Ігорем Кононенком вважають “сірими кардиналами” президентської політсили та кураторами силового і судового блоків.

23 лютого журналісти програми “Схеми” розповіли, що Грановський часто навідується до СБУ, до нього навіть приставлені двоє охоронців із цього відомства.

“Виходить, що народні депутати Кононенко та Грановський одночасно з президентом опівночі приїжджають до головного офісу Служби безпеки України. Народний депутат Грановський та керівництво Служби безпеки із різницею у сім хвилин приїжджають до Адміністрації президента і майже одночасно залишають будівлю. Ще за кілька днів народні депутати Кононенко та Грановський майже дві години перебувають у Адміністрації президента одночасно з керівництвом Служби безпеки”, - розповіли “Схеми”.

Грановський тоді пояснив журналістам, що такі візити мають виключно професійний характер у контексті його депутатської діяльності, а також, що “він далекий від думки, що Порошенко, Грицак проводять будь-які секретні наради, на яких присутні люди, статус яких не дозволяє їм бути учасником подібних робочих зустрічей”.

INSIDER звернувся за коментарями до прес-служби пана Грановського, аби отримати спростування чи підтвердження його причетності до сьогоднішніх обшуків у “Dragon Capital”, проте на момент виходу матеріалу відповіді ми не отримали.

 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 21:39
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus