Андрій Герус: Маржа у півмільярда гривень на місяць - ось причина поставок вугілля з зони АТО

ДТЕК Ахметова зацікавлений, щоб була залежність від зони АТО, бо найбільші шахти там - їхні
фото з Facebook Андрія Геруса
10 березня 201716:39

В Україні вже півтора місяці йде блокада поставок вугілля з території  ОРДЛО. В же місяць в енергетиці діють так звані надзвичайні заходи. При цьому прем’єр, профільний міністр і металурги запевняють, що можуть брати вугілля лише з АТО або Росії, бо дуже складно міняти логістику. І на зміну цієї схеми потрібні роки

Тим часом ДТЕК вчора оголосив про зупинку своїх шахт на неконтрольованій території.

Але чи справді з цієї ситуації нема виходу і треба для цього чекати два роки, INSIDER  спитав у колишнього члена НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса. 

- Місяць тому рішення уряду багатьох налякало, але чи є реально підстави для надзвичайного стану і віялових відключень?

- Для віялових відключень ніяких підстав немає. Надзвичайні заходи і були введені для того, щоб понизити виробіток електроенергії з дефіцитного антрациту.

Її замістили електроенергію Енергоатому, яка втричі дешевша. Тому є підстави для пониження ціни е/е.

- Чому ми досі купуємо вугілля у сепаратистів і чи можна це було змінити?

- Звісно, це можна було змінити. При діючій формулі Роттердам+ можна було спокійно імпортувати антрацит. Але якщо отримувати Роттердам+, але брати своє дешеве вугілля, то виникає додаткова маржа понад 1 млрд грн. на місяць. Це і є причиною. Якщо брати тільки антрацит, то маржа трохи менше - десь 500 млн. грн. на місяць. 

Українські ТЕС в 4-му кварталі 2016 року отримували тариф, який покривав ціну 80-90 дол. І купувався місцевий антрацит. В той же період південно-корейські ТЕС купували антрацит (імпортний) по 60-70дол.

- Яка роль Ахметова в такому стані речей і чи є блокада ударом по його бізнесу?

- ДТЕК у своєму проекті "Крєпость" прямо ставив задачу зберегти бізнес на непідконтрольній території. Для них це чисто комерційне питання. Так, блокада є певним ударом, але не критичним. Бо раніше вони спалювали більше свого дешевого вугілля, але зараз у них різко виріс тариф, з 1,4 у січні до 1,83 у кінці лютого. Так що поки що свої надприбутки вони отримують просто іншим способом, не через обсяг виробітку, а через високий тариф.

- Як впливає чи не впливає на всю цю історію визначення ціни через формулу Роттердам+?

- Роттердам впливає, бо він вибив багато аргументів у тих, хто за поставки вугілля з ОРДЛО. Ви ж підняли тарифи тим Роттердамом, щоб отримати незалежність від зони АТО?! Інша справа, якби людям сказали: "Так ми беремо звідти вугілля, бо ми хочемо, щоб ви менше платили. Вам і так нелегко, тому це все, щоб тарифи споживачам були нижчі".

Я б зрозумів цю позицію. Але збирати з усіх споживачів по імпортній ціні, а возити з ЛДНР неякісне та екологічно шкідливе вугілля, це перебор. Це позиція, яка враховує виключно комерційний інтерес Ахметова.

- Чи зацікавлене оточення президента в такому стані речей?

 - Президент призначає НКРЕКП. Він може змінити ситуацію. Прив’язати ріст тарифів до вугільної диверсифікації - теж неважко. Раз цього не роблять, значить є зацікавлені.

- Чи реально змінити цю ситуацію раніше, ніж через 2 роки як каже міністр Насалик?

- Реально. Великого слона треба їсти по кусках. 1-2 станції перевести з марки А на марку Г. 2-3 млн. тонн антрациту завозити по імпорту через порти. Це вже 30%-40% потреби антрациту. Далі - сформувати незнижуваний запас вугілля на 2-2,5 міс. І все, у нас є незалежність від зони АТО.

Але ДТЕК Ахметова зацікавлений, щоб була залежність від зони АТО, бо найбільші шахти там - їхні. А вони хочуть, щоб була залежність від них, тоді можна диктувати свої умови: "не буде Роттердаму+ - не буде вугілля". І коли чиновники та політики легко піддаються впливам., то їх тактика успішна.

-  Тоді можна сприймати їх заяву про зупинку шахт як певний шантаж?

-   Ні, це просто не мають куди вугілля дівати. Це не закриття , це призупинення видобування

-  Вчора прем’єр зустрічався з експертами, які кроки він пропонує?

-  Вони хочуть прийняти закон про ринок вугілля і біржову торгівлю. На мою думку, це хибний шлях.

-  Чому?

-   Бо немає сенсу у біржі.

Уявіть, у вас і Олексія Тамразова є акції Інсайдера. Ви придумуєте біржу і там торгуєте між собою тими акціями. Яка буде ціна? Та, яку ви з Тамразовим вирішите. Ви її ж могли зробити і без біржі, а тепер зробите таку ж саму із біржою.

Те саме із вугіллям. Там монополія. Її біржами не лікують.

У нас видобування вугілля 75% в одних руках. У тієі ж компаніі 75% ТЕС, що купують вугілля. Ця компанія зацікавлена у якнайвищій ціні вугілля, щоб і закласти її у тариф. Окрім того, є бар'єри входу на ринок: політичні на стороні імпорту з РФ, логістичні на стороні імпорту через морські порти та з Польщі.

Біржа (або індекс) вугілля в Україні дасть відповідний індикатив нашого монополізованого ринку. Але і зараз є достатньо індикативів цін - це порти Туреччини, Прибалтики, Польщі. Або навіть Роттердам (API2). Але НКРЕКП чомусь затвердила "Роттердам+доставка морем+перевалка у порту+доставка залізницею". І з тим "+доставка+перевалка" у нас вугілля вийшло дорожче, аніж ринкова ціна у всіх сусідніх країнах. Навіть тих, де воно зовсім не видобувається.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 08:40
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus