Що таке економіка України

Яку картину української економіки малюють 200 найбільших компаній?
13 листопада 201516:30

INSIDER опублікував рейтинг доходів 200 найбільших компаній за 2014 рік. Сукупний дохід двох сотень компаній минулого року становив 1,63 трлн грн. За курсом НБУ це - $71 млрд.

Що таке $71 млрд у світовому масштабі?

Це трохи менше доходу корпорації Apple за один квартал, або трохи більше обсягу річної виручки Google.

Яку картину української економіки малюють 200 найбільших компаній?

Домінування енергетичного сектору з сукупними доходами в 562 млрд грн, з яких половина - державні монопольні компанії. Ще майже 100 млрд грн припадає на активи корпорації ДТЕК Ріната Ахметова.

Тобто в економіці країни, яка майже не виробляє нафтопродуктів (працює один НПЗ із п'яти), а імпортує їх, не розвиває видобуток власного газу, задовольняючи потреби імпортом, енергетичний сектор є основним.

Далі йде гірничо-металургійний сектор. Ми видобуваємо руду та плавимо метал. Багато руди та металу, які йдуть на експорт. Тобто на експорт українські компанії відправляють не продукцію з доданою вартістю, а сировину: залізорудний концентрат і сталеві напівфабрикати.

Конкурувати зі своїм прокатом на світових ринках Україні важко, маючи виробничі потужності, збудовані за часів СРСР. І сконцентрована ця спадщина Радянського Союзу в руках декількох корпорацій на чолі з "Метінвестом" Ріната Ахметова та Вадима Новинського, ArcelorMittal, корпорації ІСД і російської Evraz.

До війни на Донбасі Україна стабільно входила в десятку лідерів із виплавки сталі.

Ще ми велика аграрна країна. Аграрний сектор України забезпечує майже 40% усього експорту. Це єдиний сектор нашої економіки, який залишається привабливим для інвесторів, попри економічну кризу та військовий конфлікт. Сьогодні ми входимо в трійку лідерів з експорту зерна. Посідаємо перше місце у світі з виробництва соняшнику, олії та меду.

Однак, незважаючи на успіхи, наразі АПК України - це виробництво й експорт сировини. Тобто продукції з низькою доданою вартістю.

Україна виробляє багато харчових продуктів. Особливо курятини, яєць і кондитерських виробів. Проте мало експортує.

Крім того, українці багато курять - сукупний дохід українських тютюнових компаній становив у 2014 році 60 млрд грн. Це вдвічі більше, ніж доходи підприємств-виробників добрив. До слова, дохід фармацевтичних виробників і дистриб'юторів ліків перевищив виручку хімічних заводів.

З IT сектору в перелік 200 найбільших компаній потрапили лише три мобільні оператори, два з них із російським капіталом.

З авіації в нашому переліку представлена лише одна авіакомпанія. Одна велика авіакомпанія на країну з населенням понад 40 млн осіб. Це МАУ, яка належить олігарху Ігорю Коломойському.

Йому ж належить єдиний працюючий НПЗ у країні, найбільша мережа АЗС, найбільший банк, усі феросплавні заводи та комбінати, які видобувають для них руду.

Замикають наш рейтинг галузей економіки виробники алкоголю, машинобудівні заводи та шахти. Останні "просіли" через війну на Донбасі, зруйновану інфраструктуру та розірвання торгових зав'язків із Росією, яка була основним ринком збуту продукції машинобудування.

Підсумовуючи, можна сказати, що ми імпортуємо енергоресурси, автомобілі, техніку й одяг. На експорт відправляємо сировину: руду, метал, зерно та жири. Тобто дешевшу продукцію, викопану з землі або на ній вирощену. Ще виробляємо багато їжі, частину експортуємо. Багато палимо цигарок і вживаємо алкоголю. А потім лікуємося.

Матеріали розділу "Голоси" є колонками, тобто відображають винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність і всебічність висвітлення теми, про яку йдеться, та може не збігатися з позицією редакції INSIDER.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 06:44
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 19 серпня 2019

  ВРП відкрила дисциплінарні справи щодо чотирьох столичних суддів. Серед них суддя Майдану

  Національне агентство з питань запобігання корупції та Генпрокуратура подали скарги до Вищої Ради правосуддя на трьох суддів Голосіївського та одного суддю Печерського суду Києва

   
  • 19 серпня 2019

  Змішані бої у Києві: поразка іноземців

  У Києві пройшов восьмий щорічний турнір з ММА

   
  • 17 серпня 2019

  Face-to-face. Бійці ММА помірялись поглядами перед боями

  Зусиллями ринг-анонсера процедура "Face-to-face" перетворилась на гумористичне шоу

   
  • 16 серпня 2019

  Московський суд залишив під вартою шістьох українських моряків

  Суддя відмовилася виконувати рішення Міжнародного трибуналу

   
Система Orphus