Парламент прийняв закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії політичній корупції".
За прийняття в цілому законопроекту №2123а проголосували 229 народних депутатів.
Закон був прийнятий з поправками народного депутата Руслана Князевича і з техніко-юридичними правками.
Закон передбачає щорічне державне фінансування статутної діяльності партій, не пов'язаної з їх участю у виборах, і часткове відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації.
Щорічний обсяг державного фінансування партій становить дві сотих розміру мінімальної зарплати помножених на кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на останніх виборах.
Держфінансування статутної діяльності партії вводиться з 1 липня 2016 року.
Згідно з висновками Головного науково-експертного управління Верховної Ради, обсяг фінансування кожної політичної партії, яка матиме право на таке фінансування, за умови, що загальна кількість виборців в Україні становить 35 мільйонів осіб, а розмір мінімальної заробітної плати дорівнює 1218 гривень (як це має місце нині), щорічно становитиме 426,3 млн грн, причому до цієї суми не входять суми відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням передвиборної агітації на виборах народних депутатів України.
Водночас з метою запобігання нецільового використання бюджетних коштів, виділених на фінансування партій, вводиться облік таких засобів на спеціально відкритих для цього рахунках партій у банках, а також забороняється перерахування таких коштів у виборчі фонди.
Контроль за цільовим використанням партіями бюджетних коштів здійснюють Рахункова палата та Національне агентство по запобіганню корупції.
Право на отримання держфінансування статутної діяльності отримають тільки ті партії, які за результатами останніх виборів отримали голоси не менше 2% голосів виборців.
Водночас, згідно з правилами, які приймалися з голосу, для партій, які брали участь у позачергових виборах Верховної Ради 2014 року, держфінансування здійснюється у разі, якщо вони подолали бар'єр в 5%, повідомляють Українські новини.
Норма в 2% починає діяти з наступних виборів (найближчі заплановані на 2019 рік).
Крім того, законом встановлено, що щорічний внесок на користь партій з боку юридичних осіб не повинен перевищувати 800 розмірів мінімальної зарплати, а з боку фізичних осіб – 400 розмірів мінімальної зарплати.
Партія, яка отримує держфінансування, зобов'язана пройти зовнішній незалежний фінансовий аудит в наступний після отримання держфінансування рік, а також щоквартально публікувати звіт про майно, доходи, витрати, зобов'язання фінансового характеру, розміри кожного внеску на користь партії і дані осіб, які здійснили такі внески.
Крім того, законопроект посилює відповідальність за порушення фінансування політичних партій. Так, за подання завідомо недостовірних відомостей у звіті партії про майно, доходи та витрати передбачається штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 - 5100 гривень) або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади на строк до 3 років.