Нам потрібна холодна зима, щоб усі протверезіли

Об'єм споживання реально впаде на 30%. До 2025 року ми наполовину скоротимо споживання газу
7 жовтня 201510:00

Поки в нас буде три різні ціни на газ, існуватимуть різні маніпуляції.

Наприклад, коли в Києві батон субсидували з місцевого бюджету, то кожного вечора вся житомирська траса була забита автомобілями, які купували хліб тут і продавали його в Житомирі. В Києві він коштував 0,90 грн/буханка, а в Житомирі - 2,2 грн.

Тобто будь-яка різниця на товар усе одно буде монетизована, але не в публічному інтересі, а в приватному.

Коли буде єдина ціна для всіх, тоді і можна буде говорити про ринкові механізми та конкуренцію.

Європейський Союз зіштовхнувся з подібною ситуацією, коли великі продавці брали за горло споживачів іще на початку 1990-х років. У 1995 році вони дозріли до першого енергетичного пакета. Рішенням країн ЄС тоді була боротьба з монополіями. Боротьба, яка була б спроможна наситити ринок багатьма постачальниками газу, багатьма цінами, джерелами і за рахунок конкуренції стабілізувати ринок. Європейському Союзу було потрібно добрих десять років, щоб створити конкуренцію і вільний доступ до газових мереж.

Україна до цього лише йде. Ситуація, яку ми бачили на українському ринку впродовж минулого року, коли в Росії фактично купували газ по $500 за тис. куб. м, закінчилася тим, що раніше нас шантажували і дерли ціну, а цього року "Газпром" фактично впрошував купити газ по $240.

Тобто відбулася радикальна зміна завдяки тому, що в нас з'явилася можливість створити конкуренцію (реверс газу з Європи).

Попри це, нам слід виконувати директиви ЄС, причому не тупо і не рамково. Мене кожного разу дивує, коли українські високопосадовці пояснюють необхідність підвищення тарифів на газ лише тим, що цього вимагає МВФ чи інші міжнародні донори. Не ставиться питання, чому донори вимагають саме цього, а просто говориться, що є така вимога, і для нас це ікона, ми на неї зобов'язані молитися.

Міжнародні фінансові організації, котрі позичають нам ці гроші, вимагають, щоб ми їх повернули.

Ви дасте гроші алкоголіку, який ці гроші проп'є? Чи будете від нього вимагати плану повернення цих грошей?

За нинішньої моделі дотаційного продажу газу населенню ми близько $20 млрд витягли з резервів, які пішли на субсидії населенню. Не буває безкоштовних бутербродів, за них завжди хтось платить. Якщо на вулиці роздають безпритульним борщ, то це означає, що за нього заплатив якийсь донор.

Цього року на програму утеплення будинків населенням виділено 343 млн грн, з них 320 млн дав ЄС, бо ми неспроможні знайти гроші в державному бюджеті.

Водночас на субсидії цього року ми вивалимо з бюджету 24,5 млрд грн.

Тобто на субсидії людям ми даємо в 75 разів більше, ніж на утеплення. Ми даємо ці гроші постачальникам енергоресурсів, щоб вони поставили його для населення дешевше.

Через це сьогодні ми маємо ситуацію, коли держава, замість сприяння енергоефективності, скороченню потреб в енергії в будинках, демпінгує на цьому ринку і підриває окупність проектів з утеплення будинків.

До чого це призвело?

Є такий базовий показник споживання енергії в будівлях (це будинки "Теплокомуненерго"). Наш середній показник споживання енергії становить 263 кВт на кв. м на рік. Якщо порівняти з країнами ЄС, то в них ця цифра коливається від 90 до 120 кВт, а перспективний їхній план зобов'язує всі будинки до 2030 року знизити споживання до 40 кВт на кв. м на рік. Мова про суму всіх енергій - теплової та електричної.

Таким чином, якщо ми далі будемо утримувати низьку ціну газу для населення, доплачуючи з бюджету і даючи людям гроші не на утеплення будинків, а на газ, то продовжимо демпінгувати проти проектів енергозбереження.

За підсумками 2013 року сума субсидій на енергетичному ринку становила 160 млрд грн при бюджеті на той рік в 460 млрд грн.

Тобто ми 30% бюджету валили в дотації для населення. Немає жодної країни у світі, котра має такі гігантські обсяги споживання і такі гігантські обсяги субсидій. Ми мусимо захищати споживача не тарифом, а квитанцією. Дати йому можливість скоротити споживання газу та електроенергії і, таким чином, захистити.

Не варто думати, що споживачі в будь-якій іншій країні світу впливають на вартість газу. Споживача повинна більше хвилювати квитанція, яку він отримує, а не ціна одиниці товару. І вже тоді споживач може впливати об'ємом свого споживання.

Якщо бабуся не може заплатити за газ, то питання - скільки тепла потребує її будинок. Слід вимагати не дешевого газу, скільки допомоги з модернізацією її будинку.

Ми ж можемо запустити будівельний ринок, створити робочі місця, а не займатися вічною торгівлею російського газу.

Я прошу Бога, щоб він дав нам хоча б одну холодну зиму, щоб усі протверезіли, і через п'ять років ми, озираючись на наш нинішній об'єм споживання газу в житловому секторі, будемо дивуватися, якими дурними і марнотратними були.

Цей об'єм споживання реально впаде на 30%. До 2025 року ми наполовину скоротимо споживання газу. Нам його стільки непотрібно.

Займайтеся скороченням свого споживання газу, а не дискусіями про рівень тарифів.

Записав Юрій Віннічук    

Розділи :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 17:32
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus