Слабка гривня та ароматичні прапорці

Пенсіонерам, зневіреним у гривні, немає справи до індексу Біг Маку. Вони хочуть зберегти свої заощадження, вдаючись до небезпечних ігор з валютою.
4 березня 201509:55

Скотившись з курсу 8 до 24,8 проти американського долара з 2013 року, гривня суттєво ускладнила життя багатьом українцям.

Анатолій майже сім років пропрацював на керівній посаді в київському відділенні банку "Російський стандарт", але з початком викликаної девальвацією фінансової кризи втратив роботу.

- Більшість часу на роботі я витрачав на читання книжок - детективи, трилери, фентезі, - зізнається.

- Робота була нескладна, а всі важкі речі я делегував своїм підлеглим, - додає він.

Тепер Анатолій не може знайти роботу. Його банківська експертиза на ринку праці не зустрічає попиту, а іншого досвіду він не має.

Людмила, київська пенсіонерка, дала в борг знайомій значну суму грошей у доларах, а тепер, під час девальвації, бідолашна знайома не знає, як віддавати борг. Об'їжджаючи підозрілі пункти обміну валюти в незатишних резидентних кварталах Києва, вона всі свої доходи витрачає на купівлю дорогої американської валюти.

- Фундаментальних причин для подальшої девальвації гривні немає, - продовжує запевняти ринок голова Національного банку Валерія Гонтарева. Але незважаючи на це, гривня не поспішає особливо зміцнюватися.

Під будівлею НБУ на Інститутській, в серці Євромайдану, ледь не щодня продовжуються мітинги незадоволених девальвацією. Вони в усьому звинувачують Нацбанк. Важко сказати, наскільки обґрунтована їхня критика - Нацбанк за рекомендаціями Міжнародного валютного фонду, ключового джерела фінансової допомоги, переходить до політики інфляційного таргетування, що має метою не втримувати курс гривні щодо долара чи євро, а утримувати зростання цін на споживчі товари в межах передбачуваності.

В той же час, українські роботодавці не поспішають індексувати зарплати своїм працівникам. Все більше людей підпадають тепер під визначення бідності Світовим банком, живучи на менше ніж 1.25 долара на добу. Таким чином, Україна потрапляє до ліги африканських країн. З цим погоджується Чак Джаффі, колумніст американського видання Market Watch, який вважає, що Україні ще рано вважати себе частиною ліги країн, що розвиваються - таких як Польща, Чехія чи Литва.

Індекс Біг Маку показує, що ціна на славнозвісний гамбургер американської мережі McDonald's в Україні є чи не найнижчою, що вказує на недооціненість гривні. Втім, пенсіонерам, зневіреним у гривні, немає справи до індексу Біг Маку. Вони хочуть будь-якою ціною зберегти свої заощадження, вдаючись до небезпечних ігор з валютою.

Інфляція, тобто зростання цін на споживчі товари, сягає майже 30 відсотків. Населення панікує. Дехто скуповує харчові продукти, щоб не платити за них більшу ціну в майбутньому.

Непросто втримати гривню проти долара, коли населення панікує. Інтервенції НБУ на міжбанківському валютному ринку приносили лише тимчасове полегшення, але не припиняли паніки.

Проблема радше - у слабкій економіці. Не витримуючи боротьбу на глобальному ринку, українські товари не приносять до країни того розміру валютної виручки, яка б могла нівелювати паніку. Конкурентоспроможність товарів важко підвищити в близькій перспективі, але без цього кроку гривня ще довго відчуватиме тиск.

Якщо навіть ароматичні українські прапорці для автомобілів виробляються в Угорщині, українській економіці є куди розвиватися. Такі товари вже точно можна було би продукувати в Україні.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 10:07
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 19 лютого 2019

  Потерпілі у справах Майдану продовжують з’являтись. Щодо розстрілів винесено 66 підозр, - ГПУ

  Всього у справі більше тисячі епізодів, включаючи побиття активістів, журналістів та вбивства

   
  • 18 лютого 2019

  Активісти прийшли під стіни МВС із акцією "Бандера, вставай"

  У Києві біля приміщення Міністерства внутрішніх справ представники кількох організацій провели акцію "Бандера, вставай"

   
  • 18 лютого 2019

  У справі щодо відсторонення Уляни Супрун визначили нового суддю

  Новим суддею у цій справі за автоматичним перерозподілом стала суддя Тетяна Скочо

   
  • 13 лютого 2019

  Прокурор, який помер в статусі підозрюваного у справах Майдану, був у день смерті в суді

   
Система Orphus