Державна компанія "Укргазвидобування" (УГВ) з 2014 року обслуговується в двох невипадкових банках.
Один із них - "Діамантбанк". Його співвласником є Давид Жванія - бізнес-партнер Миколи Мартиненка. Другий - "Банк інвестицій та заощаджень", що належить бізнес-партнерам Ігоря Єремєєва.
Новий менеджмент
УГВ – найбільша в Україні нафтогазовидобувна компанія. В 2013 році її виручка становила близько 9 мільярдів гривень.
![]() |
Ярослав Москаленко |
На початку березня 2014 року головою правління в УГВ було призначено Сергія Костюка, який через МПП "Феон" має близькі стосунки з нардепом Ярославом Москаленком, що входить до депутатської групи "Воля народу" Ігоря Єремєєва.
Заступником голови правління УГВ було призначено Вадима Шленчака. Це один із власників мережі АЗС "Калина", яку в 2011 році викупила група компаній WOG Єремєєва.
Після цих призначень майже весь обсяг сировини для виробництва бензину (ДЕПБК) і скрапленого газу, видобутих УГВ, без будь-яких аукціонів і за заниженими цінами купували декілька компаній, пов’язаних з Єремєєвим і його соратником Москаленком.
![]() |
Микола Мартиненко |
Докладніше про те, в який спосіб організовували ці оборудки, INSIDER повідомляв у серії матеріалів "Хто отримав "Укргазвидобування" (частина 1, 2, 3).
Як розказав INSIDER співрозмовник в уряді, також на керівництво УГВ має вплив Микола Мартиненко - близький соратник прем'єра Арсенія Яценюка.
![]() |
Ігор Єремєєв |
"Є багато питань щодо діяльності УГВ, зокрема щодо проведення аукціонів, - зазначив співрозмовник. - Але звільнення керівництва держкомпанії належить до компетенції вищого керівництва Кабміну".
З жовтня минулого року стосовно Сергія Костюка та Вадима Шленчака тривають кримінальні провадження. Одним з епізодів, який розслідують правоохоронці, є продаж нафтопродуктів за заниженими цінами.
Прокуратура й СБУ затримували фігурантів ще в грудні, але згодом відпустили їх під заставу в розмірі 1,1 млн грн.
Для проведення аукціонів УГВ користувалося послугами кількох бірж, але часто проводило торги й власними силами. Зокрема, нафтопродукти УГВ реалізувало самостійно, а скраплений газ – на сторонніх майданчиках.
У повідомленнях про майбутні аукціони "Укргазвидобування" зазначає реквізити своїх рахунків, на які учасники мають сплачувати попередні внески. Ці рахунки розміщені не у випадкових банках.
Невипадкові банки
В усіх повідомленнях про торги аж до грудня 2014 року "Укргазвидобування" вказувало один і той самий рахунок. Розміщений він у "Діамантбанку".
![]() |
Майже 24% акцій цієї фінустанови належить давньому бізнес-партнеру Єремєєва і Мартиненка екс-нардепові Давиду Жванії. З 2012 року ці троє були серед співзасновників агентства нерухомості "Вортекс", але пізніше Жванія вийшов зі списку власників.
![]() |
Крім того, Мартиненко і Жванія активно співпрацювали наприкінці 1990-х та на початку 2000-х років. Їхні компанії "Брінкфорд" і "Торговий дім" займалися транспортуванням ядерного палива для "Енергоатому". Ревізія Мінфіну показала тоді, що на цих оборудках партнери заробили кількасот мільйонів доларів.
Починаючи з грудня 2014-го "Укргазвидобування" почало вказувати новий рахунок для сплати попередніх внесків, цього разу розміщений у "Банку інвестицій та заощаджень" (БІЗ). Ще з червня цей рахунок використовували і на біржових торгах.
![]() |
Сьогодні 15% акцій цього банку належать Андрію Попову, ще 85% - 17 юридичним і фізичним особам, частка яких не перевищує 10%. У такому разі імена та назви власників у системі розкриття інформації акціонерних товариств не зазначаються.
Утім до березня минулого року серед власників значної частки акцій БІЗу були бізнесмен Сергій Лагур і нардеп Степан Івахів, які разом з Ігорем Єремєєвим є співзасновниками холдингу "Континіум" (мережа АЗС WOG).
![]() |
Враховуючи суми договорів на купівлю нафтопродуктів і скрапленого газу, що сягають кількасот мільйонів гривень, навіть мінімальна комісія дає банку значні прибутки.
Проте аукціони - не єдина сфера, у якій БІЗ і "Діамантбанк" співпрацюють з УГВ. Джерело INSIDER у держкомпанії повідомило, що зарплатні проекти всіх відділень і підрозділів УГВ, окрім центрального апарату, розміщені в цих же фінустановах.
"БІЗ обслуговує лише одну з філій, а всі інші отримують зарплату в "Діамантбанку". Однак це не стосується центрального апарату в Києві, який обслуговується у Промінвестбанку", - розповів INSIDER один зі співробітників УГВ, який побажав залишитися неназваним.
За його словами, зарплатні проекти "Укргазвидобування" були перенесені до "Діамантбанку" ще на початку року. Раніше вони обслуговувалися "Надра банком" Дмитра Фірташа. За часів президента Віктора Януковича УГВ очолював Юрій Борисов - колишній менеджер компанії Ostсhem Фірташа.
"Одним із плюсів "Надра банку" була розвинена мережа банкоматів, а у "Діаманта" з цим проблеми", - скаржиться співрозмовник.
Схема з заведенням зарплатних проектів великих держпідприємств у "потрібні банки" теж не нова. Найактивніше й результативно її почав використовувати "Всеукраїнський банк розвитку", що належав Олександру Януковичу. За попередньої влади ВБР вдалось умовити на розміщення рахунків значну частину підрозділів МВС, "Укрзалізниці" й інших держструктур.
За нової влади естафету перейняв "Авант-банк", пов'язаний з оточенням екс-генпрокурора Віталія Яреми.
З питаннями про те, чому рахунки "Укргазвидобування" були розміщені саме в ПАТ "Діамантбанк" і ПАТ "Банк інвестицій та заощаджень" і чи проводився конкурс на обрання фінустанов для співпраці, INSIDER звернувся безпосередньо до УГВ. На момент публікації відповіді на запит компанія не надіслала.