З початку року набув чинності закон № 77-VIII від 28 грудня 2014 року, спрямований на реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці.
З метою детінізації заробітних плат закон передбачає суттєве зниження чинних ставок Єдиного соціального внеску (ЄСВ).
На сьогодні ставка ЄСВ становить від 36,76% до 49,7%, залежно від класу професійного ризику виробництва, а при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами – 34,7%.
З 1 січня 2015 року юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, можуть застосовувати коефіцієнт 0,4 до зазначеної ставки ЄСВ. Тобто розмір внеску фактично може бути зменшений у два з половиною рази.
Наприклад, якщо в 2014 році роботодавець сплачував ЄСВ за ставкою 37%, то, застосувавши цей коефіцієнт, він сплатить лише 14,8%.
Звертаємо увагу, що до ставки ЄСВ, який сплачують самі працівники, коефіцієнт не застосовується, тому як і раніше з їхніх зарплат буде утримуватися внесок у розмірі 3,6%.
Умови зменшення нарахування ЄСВ
Разом із тим законодавець передбачив, що зменшення ЄСВ можливе лише при дотриманні усіх перелічених нижче умов.
По-перше, загальна база нарахування ЄСВ за місяць у 2015 році має перевищувати в 2,5 разу загальну середньомісячну базу нарахування за 2014 рік.
Нагадуємо, що ЄСВ нараховується на суму заробітної плати або на суму винагороди фізичним особам за цивільно-правовими договорами, але не більше суми 17-ти розмірів прожиткового мінімуму. На сьогодні ця сума становить 20706 грн.
Якщо зазначена умова не виконується, то замість коефіцієнта 0,4 застосовується коефіцієнт, що розраховується шляхом ділення загальної середньомісячної бази нарахування ЄСВ за 2014 рік на загальну базу нарахування внеску за місяць 2015 року, за який нараховується заробітна плата або винагорода. Однак у кожному разі коефіцієнт не може бути менший за 0,4.
Наприклад, якщо загальна середньомісячна база нарахування ЄСВ за 2014 рік становить 3000 грн, а в січні 2015 року загальна база підвищується до 4000 грн, то до ставки ЄСВ буде застосовуватися коефіцієнт 0,75. Тобто сума внеску зменшується приблизно в півтора разу.
По-друге, середня заробітна плата по підприємству має збільшитися щонайменше на 30% порівняно з середньою заробітною платою за 2014 рік.
По-третє, середній платіж на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта повинен становити не менш ніж 700 гривень.
І по-четверте, середня заробітна плата по підприємству повинна становити не менш ніж три мінімальні заробітні плати. Станом на 1 січня 2015 року ця сума становить 3654 грн.
Зниження для всіх з 2016 року
Отже, для зниження розміру внеску держава висуває вимогу щодо значного підвищення фонду оплати праці, що для підприємств, які виплачують зарплату "в конвертах", здебільшого відбудеться автоматично при ліквідації тіньових виплат.
Очікується, що такі підприємства оберуть офіційну виплату зарплат і сплату ЄСВ до Пенсійного фонду, і позбудуться витрат за переведення коштів у готівку.
Водночас варто зазначити, що підприємства, які платили "білі" зарплати, навряд чи будуть готові підвищити заробітну платню працівникам до необхідного рівня в умовах економічної кризи. Відтак вони не зможуть знизити ставки ЄСВ у 2015 році.
Утім законом передбачено, що з 1 січня 2016 року замість коефіцієнта 0,4 буде застосовуватися коефіцієнт 0,6, що фактично зменшить ставку ЄСВ приблизно в півтора разу.
При цьому для застосування нового коефіцієнта платникові не потрібно буде дотримуватись умов, що встановлені для 2015 року. Отже, коефіцієнт зможуть застосувати всі роботодавці.
Таким чином, якщо в 2014 році роботодавець сплачував внесок за ставкою 37%, то, застосувавши коефіцієнт у 2016 році, він сплатить ЄСВ за ставкою 22,2%.
Бізнесу пропонують легалізувати виплату заробітних плат і при дотриманні умов платити ЄСВ у 2015 році в середньому за ставкою 15% замість 37%, а з 2016 року – за ставкою 22%.
Роботодавці, які й раніше сплачували заробітні плати офіційно, навряд чи зможуть виконати умови в 2015 році, а тому скористаються зниженням ЄСВ лише з 1 січня 2016 року.
Збільшення штрафів
Окрім зменшення розміру ЄСВ, законом підвищено розміри штрафів. За несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску – з 10% до 20% своєчасно не сплачених сум.
А за донарахування контролюючим органом або платником своєчасно ненарахованого ЄСВ – з 5% до 10% за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму. Але не більш ніж 50% суми донарахованого єдиного внеску.
Також введено штраф за неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності з ЄСВ. Відтепер за ці дії платник зобов’язаний буде сплатити штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170 грн.
За ті самі дії, учинені платником єдиного внеску, до якого протягом року вже було застосовано штраф за таке порушення, передбачено штраф у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1020 грн.
Ідея знизити ЄСВ переслідує цілком корисну мету – ліквідувати зарплату в "конвертах" і наповнити Пенсійний фонд.
При цьому існують ризики щодо недоотримання доходів державою внаслідок зниження ставок ЄСВ.
Проте, оскільки суми тіньових виплат значно перевищують офіційні, то очікують, що навіть часткове виведення їх із тіні дасть необхідне наповнення Пенсійного фонду вже в 2015 році.
Олександр Коряк, податковий консультант департаменту податкових та юридичних послуг міжнародної аудиторської компанії "Мазар – Україна"
Спеціально для INSIDER