Бізнес нового президента

Повний перелік активів Петра Порошенка, які він пообіцяв продати
Фото: Микола Лазаренко
30 травня 201411:00

Уперше президентом країни стала людина, яка офіційно є власником великого бізнесу.

У статті 103 Конституції вказано, що президент не може займатися оплачуваною або підприємницькою діяльністю. Петро Порошенко і не займається. Його активами керує батько та молодші бізнес-партнери, які за довгі роки спільної роботи стали його довіреними особами.

Згідно з рейтингом українського Forbes, Порошенко посідає шосте місце серед українських багатіїв та управляє активами вартістю $1,3 млрд.

Проте Порошенко зголосився позбутися своїх активів. "Що стосується мого бізнесу, то відразу ж після цього буде укладено контракт з інвестиційною компанією щодо пошуку покупців", - заявив Порошенко вранці 26 травня, коли його перемога в першому турі президентських перегонів уже не викликала сумніву.

INSIDER звернувся до прес-служби новообраного президента з питанням про те, які саме активи буде продано та в який спосіб. Прес-секретар Порошенка Андрій Жигулін не зміг допомогти. "До інавгурації команда взяла тайм-аут у спілкуванні з пресою", - повідомив він INSIDER.

Інавгурація президента має відбутися 7 червня.

Закритий фонд президента

Яким чином побудовано бізнес нового голови держави? Його активи записані на ПАТ "Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд "Прайм Ессетс Кепітал" (ЗНКІФ), створений 2005 року. На момент утворення він називався "ЗНКІФ Петра Порошенка", але 2006-го було перейменовано.

За інформацією Держреєстру юросіб, 100% акцій фонду належать Петру Порошенку, а очолює структуру його батько – Олексій.

 

Таку форму власності  материнська структура бізнесмена має для зручності управління великою кількістю активів. Використання таких фондів поширене серед найбагатших українських бізнесменів.

Наприклад, активи Юрія Іванющенка, народного депутата від ПР та одного з найближчих друзів колишнього президента Віктора Януковича, зареєстровані на ЗНКІФ "Нові технології".

"ЗНКІФ відрізняється тим, що створюється на певний термін, а вкладені гроші і нараховані відсотки інвестор може забрати лише після припинення діяльності фонду, - розповідає Ярослав Серпутько, юрист Адвокатського об’єднання "Сюткін і партнери". – Проте термін діяльності може бути продовжено за рішенням загальних зборів учасників фонду, що відтягне отримання прибутку фактично на невизначений термін".

За словами експерта, "недиверсифікованість" ЗНКІФ полягає у відсутності обмежень щодо типу, форми та кваліфікаційного класу активів, відсоткової частки окремих емітентів і таке інше.

"Така форма інвестування сприяє спрощенню управління активами, їх структуруванню та може містити в собі елементи оптимізації оподаткування", - каже Серпутько.

Любі друзі нового президента

Політична команда нового президента сформувалася напередодні – під час Майдану та одразу після нього. Проте партнери по бізнесу з ним вже багато років.

Ігор Кононенко – армійський товариш Порошенка. 2008 року його було обрано депутатом Київради, де він став головою фракції "Ініціатива".

Кононенко, як і Порошенко, має інвестиційний фонд – ЗНКІФ "ВІК". Навпіл із фондом Порошенко він володіє Пісківським заводом скловиробів, що розташований у смт Пісківка Київської області.

Як розповідав Коненко Forbes, разом партнери створювали першу корпорацію Порошенка - "Український промислово-інвестиційний концерн" (Укрпромінвест), який сьогодні ліквідовано.

Ще один відомий партнер нового президента – Олег Зімін. Він був народним депутатом 4-го скликання в 2002-2006 роках у фракції "Народний союз "Наша Україна", яка підтримувала тодішнього президента Віктора Ющенка.

У структурах Порошенка Зімін відповідав за підприємства, що виробляють акумулятори. До 2012 року разом вони володіли ТОВ "Дніпропетровський дослідний завод "Енергоавтоматика". Компанія займається виробництвом акумуляторів. Пізніше Порошенко продав свою частку партнеру.

"Енергоавтоматика" входить у Національну акумуляторну корпорацію "Іста", що належить Зіміну.

Також Зімін самостійно веде бізнес із виробництва запчастин для сільськогосподарської техніки, в якому раніше мав частку Порошенко. Через компанії-нерезиденти він контролює ТОВ "Укравтозапчастина", яке має філії в кожній області.

У структурі "Укравтозапчастини" також торговельна компанія ТОВ "Салон-магазин "Алеко", ПАТ "Алеко-Сервіс" і ПАТ "Ніжинський завод сільськогосподарського машинобудування".

Про те, що всі ці підприємства належать Зіміну, Економічній правді розповіли в червні 2013 року в компанії "Укравтозапчастина".

Легенда "Богдана"

На початку 2013 року Порошенко розповів Forbes про те, що продав свою частку в корпорації "Богдан", яка виробляє автомобілі й автобуси під однойменним брендом, своєму партнерові Олегу Свинарчуку.

INSIDER дослідив структуру власності корпорації. Виявилося, що Порошенко досі має частку в цьому бізнесі.

Структура власності ПАТ "Автомобільна компанія "Богдан Моторс" украй заплутана. В ній задіяні більш ніж 10 фірм, які часто володіють одна одною через третіх юросіб. Ланцюжок тримачів акцій і засновників виводить на два фонди.

Перший - ЗНКІФ "Сова", 100% акцій якого належать Свинарчуку. А другий – це ЗНКІФ "Прайм Ессетс Кепітал" Петра Порошенка. Спрощено схема власності АК "Богдан Моторс" виглядає так.

 

Більшість акцій через ТОВ "Мега Авто Логістик", ТОВ "ЛМК-Богдан" та напряму належать ПАТ "ЗНКІФ "Богдан-Капітал".

Більшість акцій цього підприємства ходять по колу. Наприклад, 22% належать ТОВ "Богдан-Індустрія", яке засновано самим ЗНКІФ "Богдан-Капітал".

Якщо відкинути тупикові гілки, корпоративні права цього фонду сконцентровані у ТОВ "Хюндай мотор Україна", засновником якого є ТОВ "Автомобільна група "Богдан".

Серед засновників цієї компанії є Сергій Бєлий і Рудольф Арзуманян – члени правління АК "Богдан Моторс". Іще одна частка належить згаданому вище Олегу Зіміну.

Інші частки уставного капіталу розподілені між фондами Порошенка та Свинарчука.

ЗНКІФ Порошенка володіє ними напряму та через свої продовольчі компанії: "Поділля" та "Зоря Поділля". Разом із фондом президента ці компанії заснував Євген Саєнко – голова наглядової ради "Поділля". По суті, він є ще одним молодшим партнером Порошенка, який відповідає за аграрний напрям у його бізнесі.

За даними Агентства з розвитку фондового ринку, 2013 року АК "Богдан Моторс" мала виручку 1,05 млрд грн.

ЗМІ, що не стануть опозиційними

Кілька років компанії Порошенка мали частку в медіа-холдингу UMH Бориса Ложкіна, який об’єднує журнали Forbes, Vogue, "Кореспондент", газети "Комсомольська правда" та "Аргументи і факти", сайт Korrespondent.net та багато іншого. Всього – близько 50 брендів.

2013 року Ложкін консолідував активи свого холдингу та продав їх групі СЄПЕК Сергія Курченка, який був наближений до сім'ї Віктора Януковича.

Але фонд нового президента і без цього має достатньо ЗМІ. Львівському ТОВ "Телерадіокомпанія ТРТ-ТБ" належать ліцензії на мовлення регіональної телекомпанії ТРТ у м. Трускавець та радіо "Твоє радіо" в м. Дрогобич.

ТОВ "ТРК "Експрес-Інформ" – компанія, що має ліцензію на загальнодержавне мовлення "П'ятого каналу".

Підприємство з іноземними інвестиціями Телерадіокомпанія "НБМ" веде загальнодержавне мовлення, маючи ліцензію на частоти  радіо "Ніко-FM".

ТОВ "Телерадіокомпанія "Пілот-Україна" має ліцензію на мовлення одеського радіо "Радіо Next". Раніше ця компанія також володіла одеським "Радіо РОКС - Україна". Але 2010 року його частоти переоформили на компанію ТРК "Нова хвиля" Олексія Костусєва, міського голови Одеси в 2010-2013 роках.

Усі згадані компанії засновані або винятково ЗНКІФ "Прайм Ессетс Кепітал", або разом із компанією "Престиж груп", яка належить Владиславу Лясовському, колишньому гендиректору ТРК "Експрес-Інформ".

Комунікація з сином Литвина

У серпні 2012 року фонд Порошенка став власником долі в уставному капіталі ТОВ "Фірма "Екран". Компанія надає послуги телекомунікації під брендом Maximum TV за технологією МІТРІС (Мікроволнова Інтегрована Телерадіоінформаційна Система).

Пізніше Петро Порошенко особисто придбав частку в цій компанії. Разом із фондом йому належить 99,8% уставного капіталу. Решта розподілена між чотирма власниками. Структуру власності компанії можна переглянути тут.

0,04% уставного капіталу належить Іванові Литвину. Це 25-річний син Володимира Литвина, екс-спікера Верховної Ради, з яким Порошенко завжди підтримував добрі стосунки. Співвласником "Екрану" Іван став 2010 року, коли йому було 22 роки.

Солодкий біль

Найвідоміший бізнес Порошенка – корпорація Roshen, яка виробляє солодощі.

Материнська структура в цьому бізнесі - ТОВ "Центрально-Європейська кондитерська компанiя" (ЦЄКК). Їй належить дочірнє підприємство "Кондитерська корпорацiя "Рошен", яку очолює В'ячеслав Москалевський. Цей менеджер є черговим бізнес-партнером Порошенка. Він відповідає за всю "кондитерку" бізнесмена.

Саме цим двом компаніям належать акції чотирьох українських кондитерських фабрик: Вінницької, Київської, Кременчуцької та Маріупольської.

 

Також, за інформацією корпоративного сайту, в Roshen входять Липецька фабрика в Росії, Клайпедська в Литві та компанія Bonbonetti Choco Kft. в Угорщині.

Після погіршення відносин між Україною та Росією рахунки Липецької фабрики були заблоковані росіянами. А Маріупольську фабрику вирішили закрити за 10 днів до виборів через "політично мотивоване ускладнення торговельних відносин України із зовнішніми партнерами".

За даними Агентства з розвитку фондового ринку, тільки українські фабрики принесли новому голові держави в 2013 році майже 1,5 млрд гривень чистого доходу.

Окремий напрям в активах – суднобудівний бізнес. Материнському фонду Порошенка належать контрольні пакети акцій розташованого в столиці ПАТ "Завод "Ленінська кузня", дохід якого 2013 року становив 133 млн грн, та ПАТ "Севастопольський морський завод".

Останній торік заробив усього 25 мільйонів. Але після анексії Криму Росією нове керівництво півострова вимагає перереєстрації українських підприємств у російській юрисдикції. В останні місяці Порошенко шукав шляхи підтримки підприємства в обхід росіян, у тому числі через Туреччину.

Серед іншого фонд Порошенка володіє компанією ТОВ "Укрпромінвест-Агро" (УПІ-Агро). Це материнська структура в аграрному бізнесі. Крім згаданих "Поділля" і "Зоря Поділля", їй належать ТОВ "Агрофірма Дніпроагролан", ТОВ "МАС - Агро" та ТОВ "Агрофірма "Іванківці".

ПАТ ПК "Поділля", дані про доходи якого публікує Агентство з розвитку фондового ринку, 2013-го заробило 725 млн грн.

Окремий напрям – виробництво крохмалю. Фонду бізнесмена належать акції двох підприємств у Дніпропетровську, що його виробляють: ПАТ "Iнтеркорн Корн Просессiнг Iндастрi" з 296 мільйонами доходу в 2013 році та ПАТ "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат", що заробило минулого року 380 млн грн.

Реалізує продукцію комбінатів ТОВ "Асоціація "Крохмалопродукт", що також належить фонду бізнесмена.

Невеличкі фінанси

В імперії Порошенка присутні невеличка Страхова компанія "Країна", виручка якої 2013 року становила 130 мільйонів, та невеличкий Міжнародний інвестиційний банк, який входить у четверту групу банків за вартістю активів.

"Прайм Ессетс Кепітал" належить також ПАТ "Спортивно-оздоровчий комплекс "Монітор", який володіє спортивним клубом "5 елемент" на Рибальському острові в столиці. Його виручка 2013-го становила 65 млн грн.

Цей перелік активів нового президента – точка відліку. Попередній керівник України, офіційно не маючи власного бізнесу, сприяв заробітку свого сина.

Всеукраїнський банк розвитку Олександра Януковича отримував зарплатні проекти в держпідприємствах і держорганах, використовуючи адміністративний ресурс. Вугільні трейдери, що були зареєстровані на підставних осіб, постачали паливо на державні теплоелектростанції.

До цього часу підприємства Порошенка мали бонус від держави тільки в одному випадку – коли корпорація "Богдан" за кошти держбюджету постачала громадський транспорт в українські міста. Може, саме тому минулого року Порошенко заявив, що позбувся своєї частки в цьому бізнесі.

Небезпека для нового президента настане, якщо на наступний Новий рік держава закуповуватиме винятково цукерки Roshen замість солодощів "Конті" Бориса Колеснікова, "Богдан" врешті-решт викине з державних підрядів автобуси ЛАЗ братів Чуркіних, а Міжнародний інвестиційний банк за два-три роки в п'ятдесят разів збільшить свої активи.

Зростання статків президента і його родини буде першим тестом, чи був слоган "жити по-новому" лише виборчим міфом.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 15:46
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus