Настав час "маленького українця", а не чиновників

Існує багато способів захистити власну людську гідність від бюрократичного свавілля
16 травня 201410:00

Бюрократ - це людина, наділена талантом нерозуміння.

Намагатися знайти спільну мову з українським чиновником - справа часто невдячна, проте, на жаль, необхідна.

Біда в тому, що в нашій країні будь-який посадовець, наділений навіть незначними повноваженнями, вважає, що разом із посадою він отримує привілей не розмовляти з нами на рівних, а віщати, зверхньо цідячи крізь зуби незламні постулати бюрократизму: "сьогодні неприйомний день", "це не до мене" або "донесіть ще одну довідку".

Парадоксально, але чиновники щиро переконані, що саме в цьому полягає їх служіння народу.

Не стали винятком і окремі працівники нещодавно створеної Державної міграційної служби.

Завданням цієї структури є надання громадянам адмінпослуг - саме так офіційно називається процедура отримання внутрішнього чи закордонного паспортів, оформлення проїзного документа дитини, дозволу на виїзд за кордон для постійного проживання тощо.

Порівняно з колишніми ОВІРами, Міграційна служба стала більш цивілізованою, але по-справжньому сервісного й уважного до людини відомства ми ще не отримали.

Теза "Кадри вирішують все" все ще актуальна, оскільки рядові виконавці на місцях завжди залишають за собою право звести нанівець усі позитивні зміни.

Існує багато способів захистити власну людську гідність від бюрократичного свавілля. Але перш за все необхідно перестати бути "маленькими українцями" і навчитися вільно розмовляти з чиновником зрозумілими йому канцеляризмами - мовою статей, параграфів, пунктів і підпунктів нормативних актів.

Для початку запам’ятайте, що законодавство встановлює конкретний строк надання кожної адміністративної послуги.

Відповідно до наказу Держмитслужби від 11.03.2013 №48 "Про затвердження інформаційних та технологічних карток надання адміністративних послуг Державною імміграційною службою", вклеювання до паспорта громадянина фотокартки проводиться не пізніше 5 днів із моменту подання заявником необхідних для цього документів. Тож через 5 днів заходьте за своїм паспортом.

Паспорт України для виїзду за кордон має бути виданий не пізніше 20 робочих днів (у випадку дострокового оформлення - 7 робочих днів) із дати подання всіх необхідних документів.

Держмитслужба також не має права вимагати від вас ніяких додаткових сплат, окрім тих, що є в "Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Державної міграційної служби України", затвердженого постановою Кабміну від 04.06.2007 №795. Стаття 11 Закону "Про адміністративні послуги" забороняє Міграційній службі надавати платні супутні послуги, не передбачені цим переліком.

Вклеювання того ж фото у внутрішній паспорт є безоплатним, як і отримання інформації саме від суб'єкта надання цієї послуги. До речі, суб’єктом є не ДП "Документ", яке приймає замовлення на паспорт, а Державна міграційна служба.

Від вас не можуть вимагати надання додаткових документів. Стаття 9 Закону "Про адміністративні послуги" застерігає посадовців: для надання адміністративної послуги забороняється вимагати від громадян документи, не передбачені законом.

Ту ж довідку про несудимість служба має отримати без вашої участі шляхом направлення відповідного запиту до міліції, яка повинна виконати цей запит не пізніше, ніж через 3 робочі дні з моменту його отримання. Це вимоги статті 9 Закону "Про адміністративні послуги".

Пам'ятайте також, що у вас є право фіксувати порушення, які вчинив чиновник.

"Я не давав вам згоди знімати мене на відео! Ви порушуєте мої конституційні права", - може заявити вам бюрократ.

Але це не так. По-перше, за допомогою відео ви фіксуєте не його зовнішність, а свою розмову з ним. По-друге, стаття 32 Конституції вказує, що ніхто не може втручатися в особисте й сімейне життя людини та забороняє збір лише конфіденційної інформації про громадянина без його згоди. Держслужбовець, який виконує покладені на нього державою функції, не підпадає під дію цієї статті Конституції.

Забороняючи відеозйомку, чиновник порушує статтю 34 Конституції (громадяни мають право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір) та статтю 21 Закону "Про інформацію" (до інформації з обмеженим доступом не може зараховуватися інформація про суб'єктів владних повноважень, а також інформація про факти порушення прав і свобод людини або про незаконні дії органів держвлади, їх посадових і службових осіб).

І наостанок, ви маєте право особисто брати участь у проведенні службової перевірки за вашою скаргою.

Це вам гарантує стаття 18 Закону "Про звернення громадян" та пункт 1 указу президента "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування".

Ви маєте право знайомитися з усіма зібраними під час перевірки документами, особисто викладати свої аргументи, подавати додаткові матеріали, наполягати на їх запиті в інших установах, користуватися послугами адвоката чи представника тощо.

Висновок службової перевірки не може бути затверджений і, відповідно, застосовані заходи дисциплінарного реагування до чиновника, доки ви особисто не ознайомитеся з матеріалами і результатами перевірки та не висловите своїх зауважень.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 23:45
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus