Робітниче, готуйся отримати в "подарунок" кримінал за зарплату в конверті

Депутат пропонує ввести відповідальність за зарплату в конверті не тільки для посадових осіб роботодавця, але й для працівника
Фото використовується за ліцензією Shutterstock.com
8 січня 201413:00

Бізнесу і всім його найманим працівникам вирішили дбайливо покласти під новорічну ялинку нове "покращення".

Цього разу народний депутат від Партії регіонів Антон Яценко, "подарував" ідею кримінальної відповідальності за виплату заробітних плат у конвертах.

Мета, гідна пера будь-якого носія законодавчої ініціативи та проголошена урядом ще на зорі впровадження партійно-регіональних форм держуправління, одержала доволі цікаве вираження у невеликому, однак дуже змістовному законопроекті депутата.

Яценко пропонує не багато не мало - ввести кримінальну відповідальність за використання праці працівників на підприємстві, установі, організації, незалежно від форми власності, або особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, без укладення трудового договору.

Кримінал також пропонують "шити" за заниження заробітної плати в трудовому договорі або внесення до нього неправдивих відомостей.

Боротися із зарплатами в конвертах, звісно, потрібно, проте в який спосіб - економічний чи кримінально-правовий - окрема дискусія.

Якщо вже йти шляхом кримінальної відповідальності, то депутатові варто було б хоча б проконсультуватися з юристами.

Наприклад, цікавить відповідь на запитання: хто є суб’єктом кримінальної відповідальності при оплаті за працю грошима в конверті?

Перше, що злітає з язика, - адміністрація підприємства, адже вона використовує працю.

Але чи можна використати таку працю без згоди самого працівника? І ким стає цей працівник при кваліфікації такого нового кримінального діяння? Співучасником.

Депутат, фактично, пропонує ввести відповідальність не тільки для посадових осіб роботодавця, але й для працівника.

При цьому будь-який юрист вкаже народному обранцеві на те, що підприємства вже несуть відповідальність за "використання праці без укладення трудового договору" відповідно до статті 173 "Грубе порушення угоди про працю" Кримінального кодексу України.

Кодекс передбачає, що грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою, карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до 5 років, або арештом на термін до 6 місяців, або обмеженням волі на термін до 2 років.

Далі більше. "Регіонал" своїм законопроектом пропонує ввести відповідальність за "заниження заробітної плати в трудовому договорі".

Але що таке "заниження заробітної плати"? Відповідно до закону "Про заробітну плату", ЗП - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Юридично, якщо відповідна оплата обумовлена трудовим договором, вона є заробітною платою, якщо ні – відповідний платіж є чим завгодно, крім заробітної плати.

Таким чином, якщо депутат намагається встановити відповідальність саме за так звану виплату зарплат у конвертах, вочевидь, він обирає для цього неправильний спосіб.

Іще одним складом злочину, запропонованим Яценком, є "внесення неправдивих відомостей щодо займаної посади до трудового договору".

По-перше, таке діяння не має і не може мати нічого спільного з виплатою зарплати в конвертах.

По-друге, як і в попередніх випадках, передбачає співучасть не тільки работодавця, але й працівника.

Щоб довести свій законопроект до вершини абсурду, депутат пропонує визначити таку категорію, як середня заробітна плата за видом економічної діяльності, займаною посадою та ще виписати її розмір за регіонами.

Хто в нашій державі зможе хоч якось наближено до дійсності здійснити розрахунки, що є базою для встановлення відповідної величини? Депутат із легкої руки віддає це Міністерству статистики.

Потім за відповідною величиною буде визначатися база оподаткування заробітної плати працівників, тобто буде введено ще один спосіб обдерти бізнес, як останню липку.

Феєрична ініціатива народного депутата - яскравий приклад того, як влада "на совість" працює над постійним покращенням бізнесового клімату в державі. Бізнес уже давно не хоче і не може приймати такі подарунки. А чи готові такі "кримінальні" подарунки отримувати наймані працівники?

Розділи :

КОМЕНТАРІ

19.11.2018, 06:35
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus