"Воїни добра": як українські митці збирають гроші на благодійність

Три тривалі проекти митців, які збирають неймовірні суми на благодійність
Робота Олексія Пильова, проект "Добра листівка"
26 лютого 201514:10

Йдучи вулицею, можна сміливо обіймати кожного другого зустрічного, бо якщо він особисто не займається волонтерством, то хоча б переказував гроші на українську армію, біженців або хворих дітей.  

Нині ми переживаємо ті часи, коли люди навчилися думати не тільки про себе. Благодійні проекти стали невід’ємною частиною життя, зокрема в українській культурі. Митці виставками, концертами, аукціонами збирали кошти на допомогу пораненим, українським військовим, переселенцям. Але одна справа – разова акція, і зовсім інша – тривалий проект із концепцією.

INSIDER зібрав три тривалі благодійні ініціативи українських митців, які допомагають тим, хто цього потребує, а ще - не забувають популяризувати українську культуру.

"ДОБРА ЛИСТІВКА"

Ілля Стронговський, один із засновників "Доброї листівки"

Думаєте, щастя не продається? Лілія Омельяненко та художник Ілля Стронговський вигадали, як, маючи в кишені 7-10 грн, купити щастя собі й подарувати його ще комусь. Навесні 2014 року вони заснували "Добру листівку" – проект, який за 10 місяців не лише зібрав кошти для двох благодійних фундацій Житомирщини, а й змінив уявлення багатьох про те, якою може бути українська художня листівка.

Ілля згадує: першим випуском, з успіхом представленим на минулому "Книжковому Арсеналі", були 7 його колажів і листівка Олександра Корешкова про Майдан.

Зараз сайт "Доброї листівки" трохи схожий на скриньку Пандори: тут можна знайти купу несподіваних речей. Наприклад, яскраву інтерпретацію на тему міст Олекси Пильова та його ж таки карту окупованої України, пори року від Івана Марчука, Аушра Кіудулайте і Гедимінаса Пранцкевичуса, патріотичні малюнки Олександра Ройтбурда і Владислава Шерешевського, мила серія "Коханим", колажі з "мирною патріотикою" Іллі Стронговського, український пін-ап Святослава Пащука, цілу колекцію мальованих фантазій та казок і ще багато чого.

- Ми випустили єдину в Україні листівку, орієнтовану на ЛГБТ-спільноту авторства Миколи Толмачова. Завдяки словацькому художнику Радо Явору лише ми маємо листівки з тематикою АТО. Олексій Пильов із Дніпропетровська намалював мапу окупованої України. Листівка ж має бути інструментом інформування. І лише в нас є листівка з Бандерою і котиками. Розумієте полюсність? Ми надрукували Манна, Ройтбурда, Семесюка. Нас цікавить розмаїття тем, сюжетів, настроїв, талантів. Загалом у нас зараз 150 видів листівок, - розповідає Ілля Стронговський.

За час існування ініціативи до неї долучилося 50 митців із України, Литви та Словаччини. Куратори кажуть, що більшість із них, особливо відомі художники, відмовляються від свого скромного гонорару – 1 грн з однієї листівки. Більше їх цікавить іміджевий аспект. Дехто все ж отримує ці кошти і власноруч спрямовує на благодійність.

- Добре продаються колажі з квітковими велосипедами і прапорами. Успішна патріотика, бо Україна у світі цікава. Майданна тема була популярною, але вже відходить на другий план, ще популярні патріотичні портрети Дяченка із серії "Хрещення вогнем", фентезійні роботи ілюстраторки Наталки Гайди, - пояснює Ілля смаки покупців.

Cерія "Хрещені вогнем" Михайла Дяченка

Вартість однієї "доброї листівки" на сайті - 5-7 грн, на ярмарках та у книгарнях їх продають приблизно за 10 грн. Із цих коштів майже 40% йде на друк і гонорари авторам, транспортні витрати. Решта спрямовується на допомогу дітям з особливими потребами.

За 10 місяців існування проекту вдалося продати 15 тисяч листівок і зібрати 55 тис. грн (станом на січень 2015-го).

Юридично ініціативу оформили у благодійний фонд "Добра листівка" з усіма необхідними документами. Зібрані кошти куратори без посередників спрямовують двом організаціям: центру іпотерапії "Берегиня Полісся" на Житомирщині, який допомагає неповносправним дітям проходити таку необхідну їм реабілітацію, а також міжнародному фонду "Місія в Україну" – тут допомагають жінкам із небажаною вагітністю і дітям з особливими потребами.

- Пожертви "Доброї листівки" за минулий рік на понад 28 тис. грн ми спрямували на придбання апарату УЗД для дітей з інвалідністю. Зараз ми допомагаємо з медико-соціальною реабілітацією 600 таким родинам. Часто діти потребують безкоштовного і швидкого УЗД-обстеження, і тепер ми прийматимемо їх у себе, - розповіла менеджер з інформації благодійного фонду "Місія в Україну" Тетяна Грасюк.

 - Ми потроху збираємо інформацію про існування таких центрів, яку можна перевірити, і завдяки цьому з’являються спонсори, котрим не потрібні листівки. Це ще один напрям роботи нашого центру, - додає Стронговський.

"Добрі листівки" можна побачити у книжкових магазинах і на ярмарках. В Україні діє 35 точок продажу, одна є навіть у Лондоні. Куратори скаржаться, що інколи на ярмарках плата за участь для благодійного проекту забирає більш ніж половину виручених коштів, а організатори не завжди погоджуються хоч трохи змінювати свої умови.

Щоб не збільшувати собівартість листівок, Ілля та Лілія вигадали штамп на звичайний конверт.

- Ми така собі маленька пошта, - каже Стронговський. – На ярмарках ми просимо клієнтів, щоб вони штампували собі їх самі. Це як атракція.

- Планів безліч: ми зайнялися не лише художніми, а й утилітарними листівками: святковими – новорічними, валентинівськими. У планах – випуск каліграфічних листівок. Ще ми хочемо дослідити історію української листівки, робити препринти. Працювати з провідними українськими фотомитцями: наприклад, Борисом Михайловим. Це соціальне підприємництво, яке почало успішно витісняти конкурентів на ринку комерційних листівок. Благодійність – приємний бонус для споживача. Люди купують листівки, бо вони кльові, - ділиться намірами Стронговський.

Зараз українські "добрі листівки" повернулися з подорожі на книжковий ярмарок у литовському Вільнюсі, де були єдиними учасниками у своїй категорії. Свою першу річницю проект святкуватиме на "Книжковому Арсеналі" у квітні.

"ВІРШІ ВНОЧІ"

Катя Бабкіна. Фото з Facebook Dima Kunitski

Зібрати за допомогою літературних читань кошти для благодійного фонду "Таблеточки" вирішили Aroma Espresso Bar та поетеса Катерина Бабкіна. Історія їхнього спільного проекту "Вірші вночі" розпочалася у липні 2014-го і відтоді триває щочетверга.

- У липні 2014 року Тата Кеплер, котра займається піаром "Ароми", запропонувала зробити щось, пов'язане з віршами та нічними посиденьками - була чудова цілодобова заквітчана тераса на Жилянській і пів-літа попереду (ми переїхали в "Арому" на Димитрова вже коли похолоднішало). Я запропонувала, щоби проект був благодійним і для "Таблеточок". Так спільними зусиллями й створився формат, - розповіла Катя.

Учасником першого читання "Віршів вночі" була саме вона. Згадує, що того дня на Донбасі збили "Боїнг". Вечір не скасували – розпочали його хвилиною мовчання, запалили свічки і читали сумні поезії.

Відтоді свої і чужі вірші літніми, осінніми та зимовими вечорами вже читали Павло Коробчук, Андрій Бондар, Борис Херсонський, Анатолій Векслярський, Антон Фрідлянд, Артем Полежака, Світлана Поваляєва, Ліза Готфрік, Ірена Карпа, Ігор Померанцев, Оксана Забужко, Дмитро Лазуткін, Іван Леньо, Каша Сальцова, дівчата з Dakh Daughters і ще багато талановитих людей. А Марія Бурмака тимчасово перетворила формат зустрічі на "Вірші та пісні вночі".

Кожен вечір четверга тут традиційно розпочинається о 21:21. Вхід на захід коштує від 50 грн – за бажанням, можна сплатити більше. Зазвичай за один "сеанс" читань організатори збирають 2-4 тисячі грн, максимум вдавалося одержати близько 6 тисяч. Кожного разу суму внесків і фотозвіт куратори публікують у своїй групі на Facebook.

- За весь час із початку проекту в липні 2014-го зібрано 77 тис. гривень. Кошти були витрачені на придбання ліків для маленьких пацієнтів онковідділення лікарні "ОХМАТДИТ", яким опікується наш фонд, - розповів про досягнення благодійної ініціативи представник фонду "Таблеточки" Валентин Десятник.

"Таблеточки" мають постійні потреби в лікарських засобах, які не зареєстровані в Україні або тих, державні поставки яких затримуються. Щомісяця тут передають у лікарню медикаментів на 200-300 тис. гривень.

Куратор "Віршів" радо зізнається, що всі учасники погоджуються вести читання, допомагають запрошувати інших, самі приходять послухати. У наступні два тижні буде нагода почути одеські історії генерального продюсера "Просто раді.о" Андрія Шабанова та вірші від соліста "Другої ріки" Валерія Харчишина.

- Сподіваюся, проект триватиме якнайдовше. Ми сформували пул своїх слухачів, які ходять в "Арому" щочетверга - зустрічаються там, приводять друзів. У нас є відкритий мікрофон і до нього виходять із прекрасними текстами, до четвергів готуються, пишуть - тож це свого роду літературний клуб. Наш формат копіюють - це приємно, бо це визнання; про проект говорять - це корисно, бо це є рекламою благодійності та поезії, а благодійність і поезія це круто - так усім і скажіть! - ділиться враженнями Катя Бабкіна.

"ВІЙНА І СЛОВО"

Ведмідь Степан. Символ "Війни і слова"

Улітку минулого року фотограф Тетяна Давиденко і поетеса Олена Степаненко разом заснували благодійну ініціативу "Війна і слово", надавши можливість українським письменникам допомагати військовим не лише словом.

- Ця ідея виникла як реакція на події, які відбувалися в країні. Був кінець травня – початок червня. Тільки-но оголосили АТО. Ми думали, що робити, і на першу акцію 17 червня зібрали 14 митців, - згадує Олена Степаненко.

За концепцією, перший благодійний вечір був платним не лише для гостей, а й для учасників: організатори неодмінно хотіли допомогти солдатам, навіть якщо спочатку відгукнеться небагато людей, або ідея взагалі провалиться – тоді все одно можна було б передати гроші на фронт. Але того вечора їм усе вдалося. Як і наступного.

На зустрічах проекту "Війна і слово" можна зустріти Анатолія Дністрового, Олега Коцарєва, Павла Коробчука, Тараса Малковича, Ірену Карпу, Артема Полежаку, Вікторію Ткаченко, Олександра Моцара, Світлану Поваляєву. Одного разу Сергій Жадан проводив зустріч по скапу у свій день народження. Програму виступу кожен автор вигадує сам – найчастіше читає один-два власні твори.

Куратори ініціативи кажуть, що всі учасники виступають безкоштовно, ще й допомагають грошима.

- Ніколи такого не було, щоб ми когось довго вмовляли. Всі розуміють, чому це потрібно, і знають, куди йде допомога, – у нас є прозорі звіти у Фейсбуці. Приємно, що Лесь Подерв’янський сам нас знайшов і сказав, що хотів би виступити з благодійною метою, ми страшенно цінуємо такі варіанти, - розповідає Олена.

Власне, "Війна і слово" з Подерев’янським відбудеться зовсім скоро - 3 березня.

До проекту також приєдналися видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га", "Наш Формат", "Комора", головний редактор журналу "ШО" Олександр Кабанов, які надають книжки для продажу, а всі виручені кошти передають тим, хто їх найбільше потребує.

Поети й письменники приносять на вечори сувенірні речі (наприклад, футболки), які можна продати, а решта охочих виставляють на міні-ярмарок хендмейд-роботи: намисто, брошки. За правилом ініціативи, автор не вказує ціну, а той, хто хоче купити щось, називає свою. Так можна одержати матеріальну згадку про теплу зустріч.

За один вечір кураторам вдається зібрати 5-7 тисяч грн. Максимальну суму одержали під час виступу Сергія Жадана – тоді умовних квитків і речей продали на 20 тисяч грн.

На всі благодійні внески Тетяна та Олена купують рації, берці, штани, ліки, тактичні окуляри, підсумки і рукавички. Одного разу вдалося придбати тепловізор, а на окремі пожертвування відомої родини письменників – дальноміри.

- Уся допомога в нас адресна – солдатам. Передавали речі і в Дебальцеве, і в донецький аеропорт. Знайомим військовим, пораненим, коли знаємо, що інформація про них достовірна. На жаль, наші військові забезпечені по-різному, - зітхає Тетяна.

За весь час існування проекту організаторам вдалося залучили близько 60 митців і зібрати на потреби вояків і поранених, за приблизними підрахунками, до 300 тис. грн. Фото- і документальні звіти про придбані речі та ліки організатори щоразу викладають у Facebook-групі "Війна і слово". У ній можна стежити за майбутніми заходами та повідомленнями про нагальні потреби захисників.

І Олена, і Тетяна кажуть, що продовжуватимуть проект, доки війна не закінчиться.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 18:51
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus