Прийти, не можна пропустити: 24 події, які необхідно відвідати на Форумі видавців

Гід по головній книжковій події року
Фото: Олеся Дибовська
9 вересня 201415:50

Встигнути все на XXI Форумі видавців у Львові - не лише книжковій, але традиційно й одній із головних культурних подій року – неможливо фізично, прагнути цього – безглуздя.

Сотні заходів у межах десятка окремих програм, серед яких презентації і читання, зустрічі і дискусії, круглі столи і майстер-класи, що розкидані поміж десятків локацій і майданчиків у різних частинах міста.

Голова йде обертом, ноги підкошуються в передчутті чистої радості і серйозних фізичних навантажень. Розставляння пріоритетів стає справою першочерговою і доконечною.

INSIDER відібрав 24 події, пропустити які просто не видається можливим.

24 – саме стільки годин у добі, хоча й їх геть замало, аби побачити принаймні найважливіше.

 

1.         Презентація книги Віґдіс Йорт "Йорген+Анна=Любов" 

Норвезька письменниця ще тридцять років тому написала книжку, яку – як буває у випадку справжньої, першосортної дитячої літератури – хочеться читати без огляду на вік. Якщо тобі десять, ти дівчисько-шибайголова і тобі слід вибирати між улюбленим лазінням по деревах і безтямною закоханістю у хлопця, то життя твоє може стати вкрай драматичним.

11 вересня, 13:00-13:45, Львівська центральна бібліотека для дітей, вул. Окуневського, 3.

 

2.         Презентація антології "Українська авангардна поезія: 1910–1930"

Видавництво "Смолоскип" зусиллями поетів Юлії Стахівської і Олега Коцарева випустили, без перебільшення, знакову книгу: антологія не просто українського, не просто поетичного і не просто авангарду: тут поруч із більш-менш відомими широкому загалові Семенком, Шкурупієм і Йогансеном представлено поезію тих, які й академічній спільноті майже невідомі: Бунда, Скуба, Цурковський. Український авангард відтепер набуває значно завершенішого вигляду. Одним словом, від талановитих укладачів балуваним читачам.

11 вересня, 15:30-16:15, ЛНУ ім. І. Франка → Філологічний факультет, аудиторія Антонича (вул. Університетська, 1).

 

3.         Новий випуск "України модерної": "Фашизм і правий радикалізм на Сході Європи"

 Певно, головний інтелектуальний український журнал, який тримає цілком світовий рівень. На тлі межової злободенності розмов про фашизм, путлєра і українських націоналістів новий номер, що присвячено саме цьому, має розлетітись, мов ті пиріжки: фашизм у контексті Східної Європи і те, кого цим словом можна охрестити, а кого й не слід, радикальний український націоналізм від ОУН до "Свободи" і ставлення Шептицького до німецької окупації. Тобто професійно про найдратівливіше.

11 вересня, 17:00-18:20, готель "Жорж" (пл. Міцкевича, 1).

 

4.         Презентація книжки "Галичина. З Великої війни"

До століття від початку Першої світової виходить двомовна австрійсько-українська антологія, в якій головну увагу приділено австрійським письменникам, що народились в Галичині, але далеко не тільки їм. Література і війна, гібридні ідентичності, мультикультурність і "галицький патріотизм": відомі українські письменники і перекладачі, студенти і викладачі пишуть наче й про давно минуле, але чомусь так зовсім не здається.

11 вересня, 17:00-17:45, ЛНУ ім. І. Франка Головний корпус → Дзеркальна зала (вул. Університетська, 1).

 

5.          Зустріч з Людмилою Уліцькою

Уліцька не просто  честь і совість російської літератури, вона в тій літературі ще й безсумнівна "перша величина": "Казус Кукоцького", "Медея і її діти", "Даніель Штайн, перекладач, "Зелене шатро" - про всі без винятків її романи сперечались до хрипоти, але й зачитували їх до дірок. Послухати російську письменницю корисно для внутрішньої гігієни, та й взагалі – говорити нецікаво вона просто не вміє.

11 вересня, 18:30-19:55, Перший український театр для дітей та юнацтва (вул. Гнатюка, 11).  

 

6.         Презентація книги Пера Улофа Енквіста "Візит придворного лікаря"

Шведський письменник, який пише вже щось більше сорока років, скаженою популярністю на наших теренах ніколи не користувався, але це виправиться: українською виходить "Візит придворного лікаря", історичний роман про XVII століття і божевільного монарха. 1999 року Енквіст отримав за нього премію Стріндберга. Невеликий за обсягом, але від того не менш потужний текст.

12 вересня, 12:00-12:45, Українська академія друкарства → Актовий зал (вул. Підвальна). 

 

7.         Презентація книги Ернста Юнгера, "В сталевих грозах"

Перша книга Юнгера, вкрай важливого німецького письменника, яким захоплювався свого часу сам Гітлер, а згодом і добра частина європейських інтелектуалів, виходить в перекладі одного з найкращих наших германістів Юрка Прохаська. Написана в формі щоденнику, вона не перестає чіпляти химерною сумішшю якоїсь надзвичайної реалістичності і несподіваної художності.

12 вересня, 13:00-13:45, Готель "Жорж" (пл. Міцкевича, 1).

 

8.         Зустріч з французьким письменником і філософом Паскалем Брюкнером

Попри те, що епоха правління французьких мислителів у світовій філософії скінчилась, автор «Викрадачів краси» й "Есею про західний мазохізм" є фігурою надзвичайно відомою. Він разом нагадує Еріка-Еммануеля Шмітта і Паскаля Кіньяра, але зрозуміти насправді хто він – штукар від філософії, а чи таки непересічний мислитель – не так вже й просто. Допоможе в цьому розібратись  модератор Володимир Єрмоленко – філософ і автор прекрасної книги про Вальтера Беньяміна.

12 вересня, 13:00-14:30, Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка, (вул. Драгоманова, 5).

 

9.         Презентація книжки "Житковські богині" Катержини Тучкової

Молода зірка східноєвропейської літератури виборола того року з цим романом головні чеські премії. Не приїхавши на Книжковий Арсенал, Тучкова везе "Богинь", один з найкращих перекладних романів в Україні за минулий рік, на Форум. Богині Білих Карпат, НКВД, КГБ, Гестапо, щоденні дива і сімейні таємниці – так могла би виглядати суміш "Ста років самотності" і "Музею покинути секретів".

12 вересня, 15:00-16:30, Театр "Воскресіння" → Білий зал (пл. Генерала Григоренка, 5).

 

10.     Презентація книжки перекладів поезії Пауля Целяна "Світлотиск"

Поезію одного з найкращих поетів XX століття родом з Чернівців, який пройшов концтабір, а через тридцять років потому в Парижі покінчив із собою, переклав один з найкращих сучасних поетів українських, Сергій Жадан, ясна річ. Пізній період творчості Целяна відомий гірше, у нас майже не знаний. Тим важливішим є звершення Жадана. А чи отримали ми нарешті свого, еталонного українського Целяна – побачимо. Надії великі.

12 вересня, 15:45-16:30, Палац мистецтв → Кав'ярня Meridian Czernowitz (2 поверх Палацу, балкон).

 

11.  Презентація книги Тадеуша Боровського, "У нас, в Аушвіці…"  

Ще один письменник  – польський поет і критик -  якого досвід перебування в концтаборі все ж наздогнав і змусив скоїти самогубство у віці без малого тридцяти років. Ми наче й знаємо про все те, що відбувалось в таборах смерті, безліч разів бачили в хроніках, фільмах, читали в книгах, але Боровський ще раз, цілком по-своєму, актуалізує цю тему: тут речі невимовні сусідять з миттєвостями щастя, і існування газових камер не виключають проведення футбольних матчів. Важке, але необхідне читання.

12 вересня, 16:00-16:45, Готель "Жорж" (пл. Міцкевича, 1).

 

12.     Презентація книги Анджея Стасюка "Галицькі оповідання"

Автор нашумілого роману "Дев’ять", який написав разом з Юрієм Андруховичем блискучу книгу есеїв "Моя Європа",  Стасюк презентує одну зі своїх ранніх книг. Ніякої екзотичної, дивної і міфічної Галичини тут немає, все якраз навпаки – буденність, сірість, типовість. Час дії – буремні 90-ті, як же інакше. Але це так написано і так розказано, що все інше не має значення. Так би, певно, міг писати Йозеф Рот, якби жив нині.

11 вересня, 20:00-21:45, Перший український театр для дітей та юнацтва (вул. Гнатюка, 11).

 

13.     Презентація книжки-комікса-СD Сергія Жадана "Бийся за неї"

Невтомний Жадан продовжує експериментувати з формою: не лише літературною, а й формою подачі, видання своїх творів. Тексти, що їх він виконує разом із "Собаками в космосі", тут проілюстровані Артемом Колядинським. Жадана ми й так любимо, а коли він ще й не стоїть на місці, то й взагалі – готові осанну співати.

12 вересня, 18:00-19:00, Палац мистецтв → Кав'ярня Meridian Czernowitz (2 поверх Палацу, балкон). 

 

14.     Презентація кольорових шедеврів від "А-БА-БИ-ГА-ЛА-МА-ГИ"

Малкович і Ко продовжують радувати найширші верстви населення: цього разу видавництво, що дарує щастя, презентує довкола-поттерівську книгу Джоан Ролінґ "Фантастичні звірі та де їх шукати", "Маленького принца" Екзюпері та дві книги казок – японських та давньоіндійських. Абабагаламагівські книги взагалі не обов’язково читати, цілком достаньо їх просто розглядати і прицмокувати. Але ж все одно – прочитаємо аж бігом. Ще й не один раз.

13 вересня, 11:00-11:45, Палац мистецтв → Конференц-зал (вул. Коперника, 17).

 

15.      Презентація кинги Алена Бадью "Століття" і дискусія навколо неї

Якщо Брюкнер ще може провокувати якісь запитання, то авторитет філософа Бадью жодних застережень не викликає. Працював з Альтюссером, сперечався з Дельозом і Ліотаром, Бадью, очевидно, є найавторитетнішим сучасним французьким філософом. У "Столітті" йому йдеться – ні мало, ні багато – про усвідомлення всього ХХ століття як цілісності, організованої пошуком "нової людини", необхідністю безпосередньо включатися в хід історії і, як наслідок, розв’язувати Війну як таку. Але ж надходить час, коли постає потреба вибудовувати і говорити не про "я", а про нових-старих "ми". Це і турбує Бадью, на такого штибу питання він і намагається відповісти. Амбітна й зухвала ціль.

13 вересня, 12:00-13:45, Музей Книги (вул. Коперніка, 15а).

 

16.     Презентація проекту Оксани Забужко "Літопис самовидців: Дев’ять  місяців українського спротиву"

Про Євромайдан, революцію, "кримнаш" і війну на Сході вже видано немало, а з часом з’явиться непомірно більше. Та вже зараз видно, які з проектів задають планку, реалізуються максимально швидко, оперативно, але – і це надважливо - без втрати на якості. Українська письменниця №1 задумала зробити книгу, що складалася б із численних фрагментів – дописів у соцмережах, шматків інтерв’ю, окремих новин – і репрезентувала колективного очевидця-самовидця, що складається з приблизно 100 авторів різного ступеня популярності. Задумала і зробила. От і маємо: чи то дійсно "портрет народження нації", чи то панораму становлення громадянського суспільства і національного Спротиву. Головне – в нерв.

 13 вересня, 15:00-16:45, Палац Потоцьких → Дзеркальна зала (вул. Коперника, 15).

 

     

17.     Презентація книги Тадеуша Доленга-Мостовича "Знахар"

Книга, що за нею знято такий улюблений багатьма фільм Єжи Гоффмана, вперше бачить світ в українському перекладі. Роман про талановитого хірурга, який, втративши пам'ять, стає знахарем у далекому селі, ще в момент написання – 1937 року – користувався скаженою популярністю, хоч і вершинним здобутком польської літератури ніколи не був. Але міцна драматична історія й понині не втратила свого шарму легкого, але майже терапевтичного читання.

13 вересня, 16:00-16:45, Книгарня Є (просп. Свободи, 7).

 

18.      Презентація книги Ришарда Капусцінського "Імператор. Шахіншах"

Найвидатніший репортажист двадцятого століття, польський письменник, публіцист, поет і фотограф, Капусцінський отримав всі можливі світові премії і майже став нобелівським лауреатом. Та це не головне. Головне те, що він підняв репортаж на рівень справжньої літератури, коли про приналежність тексту до "гарячої" журналістики і говорити якось соромно. Українською вже виходили його "Мандрівки з Геродотом" й "Імператор". Тепер час ще двох речей про дві східні революції і супутні їм явища, які колись і зробили Капусцінському ім’я.

13 вересня, 17:00-17:45, Книгарня Є (просп. Свободи, 7).

 

19.     Презентація книги Софії Андрухович "Фелікс Австрія"

Роман, що одразу по виходу  став головним претендентом на ключові літературні нагороди і серйозні розмови про який лише починаються. Злам століть, Австро-Угорська імперія, дві жінки, які люблять-ненавидять одна одну, талановитий науковець, що стає священиком, хлопчик, суглоби якого вивертаються в усі боки, мандрівний ілюзіоніст, з появою якого починають зникати церковні реліквії – неймовірно затишний і світло-тужливий світ, який от-от розлетиться на друзки. Роман, який ставить перед українською літературою чимало викликів.

13 вересня, 18:00-18:45, Театр ім. Леся Курбаса (вул. Леся Курбаса, 3).

 

20.     Презентація книги Сергія Плохія "Походження слов’янських націй: Україна, Білорусь, Росія"

Гарвардський професор, один з ключових дослідників історії Східної Європи, Плохій пише про націотворення, наче розгортає перед нами детективну історію: з подиву гідним рівнем напруги, з пошуком "винних", із хвацькими припущеннями і несподіваними висновками. Це ми бачили і в "Козацькому міфі" і в "Незвичайній історії Михайла Грушевського". Тепер маємо й "Походження націй" - значно масштабнішу і дискусійнішу, але не менш ефектну працю. Якби так писали всі історики, то список українських бестселерів міг би виглядати геть по-іншому.

13 вересня, 18:30-19:15, ZIK (Вул. Вороного, 3, 1 поверх).

 

21.     Презентація книги Міленка Єрґовича "Срда, що співає в сутінках, на Трійцю"

Час вже забувати про те, що найвизначнішим балканським письменником був, є і буде Павич, і відкривати для себе не менш значних авторів. Єрґович – один із них, його "Срда" - великий в усіх розуміннях роман: 600 сторінок, де перед нами на руїнах Югославії намагається відбутись нове життя, надламане катастрофами, але неймовірне в своїй різноманітності і силі. Майже детектив, майже сучасний епос, напевно, найчистіша драма – в перекладі Катерини Калитко до нас прийшов справжній Роман.

13 вересня, 20:00-20:45, Книгарня Є (просп. Свободи, 7).

 

22.     Презентація українського видання роману Курта Воннеґута "Бойня номер п'ять"

Новий переклад роману, який здійснили Володимир та Лідія Діброви, про Біллі Пілігрима і Другу світову, що входить в усі без винятків списки найкращих книг ХХ століття і першочергового мастрід. Ядучо-болюча іронія Воннеґута, який таврує всіх і вся, і зараз здатна приголомшити – так в американській літературі писали одиниці.

13 вересня, 20:00-20:45. Театр "Воскресіння", Білий зал (пл. Генерала Григоренка, 5).

 

 

23.     Російськомовні поети України: виступ-дискусія

Явище, що про нього сперечаються вже дуже давно: чи існує російськомовна українська поезія? Чи слід його взагалі виокремлювати і надавати йому, явищу, особливий статус? Ці поети дійсно – українські, а чи просто – "з України"? Питання, що з суто філологічного переростає в соціально значуще і неймовірно дратує багатьох. Питання, яке з усією очевидністю демонструє: література й зараз може бити в болючі точки і бути до сказу незручною. Ідентичність поезії і поезії ідентичностей. Херсонський, Рафєєнко, Кабанов, Зарахович, Галіна – "чужі серед своїх" спробують ще раз про це поговорити. І почитати.

13 вересня, 20:00-21:45, Театр "Воскресіння" → Чорний зал (пл. Генерала Григоренка, 5).

 

24.     Дискусія "Російсько-українська війна і європейські інтелектуали: Що вони кажуть? І що думають ті, які мовчать?"

Публічні інтелектуали в лиці нашої Забужко, американського історика і автора "Кривавих земель" Тимоті Снайдера, відомого німецького журналіста газети Die Welt Ґерхарда Ґнаука і головного редактора часопису "Ї" Тараса Возняка поговорять про те, чи впорався "цвіт" європейської культури з викликами української революції і війни на Сході, чи правильно вони все зрозуміли і чи все, що хотіли, сказали і кажуть. Та й взагалі – чи є ще ті інтелектуали і чи мають право так називатися. Одним словом – "мислителі в обіймах бурі". Має бути гостро і неполіткоректно.

14 вересня, 14:00-15:45, Готель "Жорж" (пл. Міцкевича, 1).  

 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 04:55
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus