Євромайдан став не тільки головною політичною подією року. Більшість українських митців назвали його однією з найгучніших культурних подій року.
Визнання книги Забужко "Музей покинутих секретів" найкращою в Європі, скандальна виставка "Велике і Величне" в Мистецькому Арсеналі, перший в Україні бродвейський мюзикл, 43-тя "Молодість" й інші події, які могли би претендувати на звання "найгучніших культурних подій року", певною мірою просто "загубилися" у вируючому житті Євромайдану.
Мистецький Барбакан (виставка художників-жлобістів на Майдані, – ред.), креативні фантики "Euromaydan is..." та вручну розмальовані кольорові каски, революційний живопис просто неба біля стели на Майдані, плакати, коломийки і навіть самі барикади – все це є невід'ємною культурною складовою українського протесту на Майдані.
Підбиваючи підсумки року, INSIDER вирішив запитати в самих митців, що для них особисто стало головною культурною подією року?
![]() |
Олександр Положинський, музикант
1. Одна з найважливіших культурних подій цього року для мене особисто – це вихід нової прозової книги Павла Вольвача "Хрещатик Плаза". Я давно на неї чекав.
2. Друге - поняття не маю, що це таке, бо пробував якось оцінити і не зміг, - це прорив проекту "Дах Дотерз". При тому, що це зовсім не моє, але я про них чув, знаю і постійно наштовхуюся на неймовірно захоплені відгуки.
3. Третє – Майдан. Не хочеться акцентувати увагу на зовнішніх проявах - концерти на сцені й просто серед людей, велика кількість культурного креативу в плакатах і різноманітних мистецьких об'єктах Майдану, вистави, перформенси і так далі.
Для мене - це внутрішня культурна подія, певна культурна революція в душах людей.
_________________________________________
![]() |
Юрій Винничук, письменник
Мені в цій країні якось немає жодного бажання замислюватися про культурні події. Порівняно з Росією чи Польщею, наша культура перебуває в занепаді. Тому найбільші культурні події пов'язані з Майданом. Там було багато всього, і я нічого виокремлювати не хочу.
Мені сподобався небувалий спалах революційної творчості - малюнків, фотожаб, пісень, віршів.
Народ вихлюпнув цілу купу талантів, які досі спали.
_________________________________________
![]() |
Катерина Бабкіна, письменниця
1. Цього року вже вкотре нашу країну було представлено на Ляйпцизькому книжковому ярмарку, однак 2013-го на Україні особливо сфокусувалися - і ми відповіли продуманим і комплексним представленням авторів та критики, книжок, перекладів, видавництв, літературних фестивалів та суміжних із видавничими технологій. Мені як авторові це здається дуже важливим, адже налагодження літературної співпраці за кордоном можливе лише за умови цивілізованої індустріальної співпраці. Беручи участь у представленні України на Ляйпцизькому книжковому ярмарку - 2013 зрозуміла: нарешті впевнено до цього йдемо.
2. Поява платформи та ініціативи документалістів "Вавілон-13". Це фантастичний проект, котрий гуртує талановитих людей зі сфери кіно. Думаю, спровокований Євромайданом "Вавілон-13" принесе для українського кіно багато користі.
3. Концерт старого складу "Океану Ельзи" на Євромайдані. Таку атмосферу й таке особливе єднання натхнень, з огляду на ситуацію в країні, в якій і з'явилася ідея такого виступу, не кожному взагалі щастить пережити. Нам пощастило.
_______________________________________
![]() |
Олександр Ройтбурд, художник
Я можу назвати тільки одну головну подію цього року - це Майдан.
Бо він повністю змінив градус і вектор суспільства, його соціальний і культурний контекст.
Решта подій на цьому тлі неспівставні. Їх можна навіть не називати.
_________________________________________
![]() |
Іван Андрусяк, дитячий письменник
1) "Майдан". Як явище політичне він, вочевидь, свого завдання виконати не зможе, а стане лише репетицією тих змін, які мусимо зреалізувати 2015-го. Однак як мистецьке явище він уже став потужним каталізатором нового мислення, зокрема й художнього.
2) Вистава Станіслава Мойсеєва "Квітка Будяк" у Театрі Франка за "Макленою Ґрасою" Миколи Куліша. Наше мистецтво давно не говорило про сучасність на такому високому рівні співпереживання і художньої адекватності.
3) Збірка поезій "Осоте" Мирослава Лаюка, яка засвідчила прихід у літературу нової ґенерації з принципово іншим художнім мисленням - прагматичним, але не цинічним; проникливим, але не "сопливим"; глибоким, але не "занудним".
_________________________________________
![]() |
Ірена Карпа, письменниця, музикант
1. Двадцятий книжковий форум у Львові. З категорії: "Must be" для кожного письменника.
2. Євромайдан - стріт-арт процвітання, всі ці плакати, графіті, демотиватори, розмальовані каски, флеш-моби, реп, коломийки тощо.
3. Перше індійське бієнале. Штат Керала. Круте соціальне мистецтво. З дітьми віком 2,5 і 1,5 року це було екстремальною розвагою.
_________________________________________
![]() |
Анатолій Дністровий, письменник
1. Концептуальний мистецький проект "Жлоб-арт". Це така собі "реакція Вассермана" на гидкі й хронічні процеси в Україні. Шкодую, курва, що сам не вмію так гарно малювати – інакше б долучився.
2. Вихід поетичної книги "Осоте!" юного Мирослава Лаюка. За багато років мовчання в Україні знову є поет. А деякі дурники казали, що поезія, мовляв, померла.
3. Посилання славним містом Львів Гришка далеко-далеко. Все правильно: мистецтво має бути політично відповідальним, інакше – посилання кудись далеко-далеко.
_________________________________________
![]() |
Андрій Єрмоленко, художник
1. Вихід "Жлобології" - енциклопедії жлобізму і завершення проекту "Жлоб-арт". Чому? Бо ми дослідили природу українського жлоба й українського жлобства, так би мовити "сковирнули гнійний наріст" на тілі українського суспільства. Хоча я один з авторів цього проекту, але вважаю, що це справді важлива подія, після якої, маю надію, наше суспільство видужає.
2. "Майдан"! Я вважаю - це культурна подія. Навіть більше - культурна революція. Подивитися лишень на барикади - це справжні сучасні художні інсталяції, які можна везти на будь-яке бієнале.
Фактично, Майдан - це суцільна інсталяція, яка складається з великої кількості арт-об'єктів. Він за концентрацією мистецьких акцій переплюнув усі великі фестивалі - починаючи від плакатів і закінчуючи перформансом із поваленням Леніна.
Як мистецька акція - було круто, але, на жаль, не як революція!
3. "Громадське ТБ". Група професіоналів заткнула за пояс "напищені фейкові телеканали"!
Інтелектуальний підхід переплюнув шоу для домогосподарок і "мильні" опери. Сам прецедент такого формату телебачення у нас на теренах уперше. Це один із прикладів колективної творчості великих індивідуальностей. "Громадське" на теренах України показало новий підхід узагалі до телебачення і створило нову нішу.
________________________________________
![]() |
Олександр Чекменєв, фотограф
1 . Проект "ЖЛОБАRT" KYIV Contemporary - 2013 в Мистецькому Арсеналі. Для мене це, на жаль, документ нашого часу. Те, що відбувається навколо нас, те, в чому ми живемо, повернення до 1990-х...
2 . Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва "Гогольфест". Для мене це - майданчик, де можна цікаво прожити 10 днів і не тільки побачити твори мистецтв, а й наживо побачити авторів і поспілкуватися з ними - творцями прекрасного!
3. Виставка Бориса Михайлова UNRESPECTABLE в Харкові на честь 75-річчя фотографа світового рівня. Визнання за життя - вже прогрес! Хоч і з запізненням, адже на заході Михайлов показав і проаналізував наслідки розвалу Союзу і став відомим майже 20 років тому.
_________________________________________
![]() |
Денис Іванов, генеральний директор компанії "Артхаус Трафік"
1. Kyiv Sculpture Project
2. Одеський кінофестиваль
3. Alfa Jazz Fest
Ці події, на мій погляд, були дійсно наймасштабнішими, добре організованими і викликали широкий резонанс.
_________________________________________
![]() |
Руслана Хазіпова, актриса, музикант Dakh Daughters
"Гогольфест" - це мультидисциплінарний фестиваль, що об'єднує всі види мистецтва. Тому що єдиний у цьому напрямі, при цьому з повним відчуттям свободи за рахунок того, що побудований власними силами. "Станція" - проект-перформенс-вистава, котрий показує, доводить те, що в Україні є велетенський поненціал до культурного розвитку, і що ми відкриті до колаборацій із закордонним, культурним світосприйняттям.
Євромайдан - культурна революція, котру зачали митці та думаюча молодь. Територія свободи, творчості, любові, радості та єднання, "колективне СВІДОМЕ". Аукціон: благодійність - сама по собі прекрасне явище, давати благо, не думаючи про те, чи буде тобі віддача.
А "Громадське ТБ", думаю, наразі формує суспільство.
Фото з Facebook Kiev Art College, Andrey Av, Катерини Бабкіної, Анатолія Дністрового, Evgeny Vtorov, Олександра Ройтбурда, Сашка Положинського, Івана Андрусяка, Odessa International Film Festival, Ірени Карпи.