Музичний тил Майдану, або Пісні цієї революції

INSIDER зібрав музику, якою українські митці підтримують Майдан
Робота Іллі Стронговського
31 січня 201414:10

Живопис поступився політичній карикатурі, художні виставки стали менш актуальними, ніж документальні фотоекспозиції, а коломийки наспівують частіше за звичайні пісні. Майдан впливає не тільки на політичне життя країни, а й на його культурну складову.

За час протестів українці стали свідками культурних подій, які були б фантастичними за інших обставин: виступ об’єднаних "Океанів", достроковий реліз демо-записів "Братів Гадюкіних", безкоштовний концерт "Ляпісів", художники, які малюють картини в гущі подій…

Митці стали поряд зі своїм народом. Музиканти відклали творчі плани, взялися за інструменти і написали нові композиції, щоби хоч якось підняти бойовий дух українцям. Буквально щотижня інтернет вибухає новим "єврохітом".

INSIDER поцікавився в українських музикантів про їхнє ставлення до протестів і роль митців у ньому.

Антін Мухарський, "Орест Лютий"

 

Те, що відбувається на Майдані, - це передусім культурна революція, революція духу, гідності. Це - не політичні ігри.

Ми стоїмо на варті усього цивілізованого світу. Поки вони там у Парижі та Відні п'ють свою каву, ми тут боремося за них. Ми - форпост Європи. Ми відпрацьовуємо механізми спротиву. І цим механізмом є Майдан.

Місія музикантів – проста, справедлива. "Поэтом можешь ты не быть, но гражданином быть обязан". Ніхто не відміняв цю історію. Музиканти мають дві надважливі місії: підтримання бойового духу, якісь форми музичні, які єднають народ у рядках текстів, музичних ритмах.

"Коли пушки говорять – музи мовчать", - це не зовсім справедливо, митці мають доєднуватися. Якщо в них є запал, якщо в них є хист, якщо вони відчувають себе громадянами.

Друге – фіксування подій в усталених мистецьких формах. Я не беру тільки музикантів. Художників, кінематографістів , які мають фіксувати. Зараз не час для дослідництва, а час для фіксування. Тому що це явище, яке трапляється раз на сто, а в українській історії раз на триста років.

Ми записали і зробили проект: народний хор Майдану співає революційні пісні. А 1 лютого день народження Ореста Лютого і проекту "Лагідна українізація", і ми зняли серію роликів "Суворої українізації", які, безумовно, будуть підтримувати дух українського народу в боротьбі, бо боротьба буде тривалою.

 

 

Григорій Вагапов, гурт "Вперше чую"

"Пісня "У нас на Майдані" була написана за одну ніч, а записана за наступний день. Це пісня, яка на той момент максимально відображала настрій на Майдані. Шкода, що відтоді нічого не змінилося.

Від початку рок - це музика протесту. В ідеалі - місце року винятково на барикадах. У прямому та переносному значенні цих слів. І якщо ваша пісня надихає на боротьбу - хай навіть внутрішню - ви щаслива людина. У мене так сталося завдяки пісні "Не треба".

Майдан - це надія на краще! Мрія, за яку варто боротися! Майдан змінив кожного з нас. І мене також. Будуть нові пісні, будуть нові вірші. Не важливо, на яку тему. В них будуть і ці люті дні в тріскучих, як постріли, словах..."

 

 

Ярина Квітка, гурт "Фолькнери"

Зараз українське суспільство ділиться на чотири категорії людей – свідомі, пофігісти, гопники та мажори.

Роль митців і всіх свідомих - найважча - повалити цю ганебну владу і домогтися справедливості, аби жити і розвиватись у суспільстві, зрештою, і розвивати суспільство, а не існувати в цьому суспільстві.

Майдан сьогодні - це територія свободи, дружності, порядку і гармонії між різними верствами людей.

Є пісні, які мене надихають чи спонукають до чогось. Вважаю, що пісня - це один із елементів рушійної сили, щоби щось робити. У "Єврогойдалці" є такі слова – "На Майдані була і ще завтра буду - з мене досить триста років безладу і бруду". Для мене це – головний меседж. Як на мене, саме зараз встановлюється справжня незалежна Україна.

 

 

Іван Леньо, Kozak System

Пісня "Брат за брата" стара і не була написана спеціально для Майдану. Але після побиття силовиками студентів 30 листопада, після того, як, фактично, почалася братовбивча війна, ми вирішили, що саме вона буде доречною.

Ідея записати всім разом пісню виникла вночі, бо ми розуміли, що повинні якось відреагувати на розгін мирних демонстрантів. І в ту саму ніч ми поїхали на студію і зробили це.

Що стосується участі музикантів у протестах, то в ситуації, коли в країні, де ти народився і виріс, людей безжально б'ють, викрадають і ніхто при цьому не є покараним, думаю, будь-яка людина зі здоровим глуздом розуміє, що мовчати не можна.

Якщо ми артисти і маємо можливість вийти до мікрофона і сказати свою думку і своє бачення більшій кількості людей через музику, то це потрібно робити.

Майдан для мене – це місце, куди свого часу прийшли люди, щоби сказати своє бачення того, який вектор для України є важливий. Натомість їх ніхто не почув, а через деякий час ще й почав нещадно бити.

Цей Майдан вже перейшов у площину спротиву існуючій системі, яка показала себе далеко не з кращого боку, а наразі ми маємо демонстрацію повного свавілля і "беспрєдєлу".

Для мене Майдан зараз – це територія свободи, територія здорового глузду, територія, де зібралися люди, які хочуть жити в цивілізованій країні, де діє верховенство права.

 

 

Сергій Фоменко, "Мандри"

Роль музиканта в громадських протестах має бути така сама, як і будь-якого громадянина. Кожен має допомагати справі, як може і в міру своїх можливостей.

Майдан – це величезна подія і надія. Майдан перевернув мою свідомість і уявлення про Україну, історію і про нас. Це, напевно, найсильніша подія в новітній історії країни. Під час цих подій чітко розумієш хто є хто, стає зрозуміла вся серйозність слів "свобода", "воля", "правда", "людина".

Усі ті речі, про які ми колись читали в книжках, зараз відбуваються з нами. Зараз саме той час, коли ми всі маємо зрозуміти: якщо ти вільна людина, то маєш поборотися за свободи.

Едуард Приступа, Діля

 

Что касается участия музыкантов в политически протестах, то я думаю, что здесь важна не величина данной роли, а ее наполнение и содержание.

Когда ты можешь поддержать творчеством, словом, настроением. Выразить поддержку, выйти на сцену и спеть людям, чтобы поддержать их дух, настрой - это очень важно! Даже если взять тот факт, что люди мерзнут, стоят, ждут и находятся все время в одной так сказать плоскости пространства, то, как говорится, культурная программа никогда не бывает лишней!

Я не могу судить коллег, которые решили "отсидеться тихонько", равно как и тех, кто рвет на себе рубаху!... Единственное, что очень неприятно, когда есть очевидные вещи и кто-то вдруг выступает против, это печально. Хорошо, что пока что наши артисты, либо активно на баррикадах, либо просто молчат. Уж лучше молчание.

Мое участие? Да, пел, присутствовал, помогал, чем мог… Стоял и даже слег с простудой… А еще пара есть пара валянок, которая  ожидает своего хозяина… Сегодня собираюсь передать)

Майдан для меня, это выражение Воли народа! Это демократия, это свобода мысли. Вот, если обратить внимание, то на Евромайдане нет милиции, при этом чистота, порядок, нет пьяных и драк, воровства. Думаю, это говорит о многом!

Майдан для меня – это островок надежды на светлое будущее, на евроинтеграцию, на демократию, на свободу мысли, на творчество, на мир!

Пока люди и власть будут меряться у кого круче особняк или кто будет богаче на кладбище, а укринцы будут атаковать, избивать, калечить таких же украинцев за 100-200 гривен, люди будут гадить там, где они живут, едят, отдыхают и спят, ничего хорошего не будет, кто бы не был у власти!

INSIDER обрав іще декілька українських "єврохітів", які неодмінно варто послухати.

Гурт Ot Vinta - "Струя"

Gogol Bordello - "Ukraina e Sertzevina"

Скрябін – "Історія"

Барахта - "Давай вставай!

Гурт "Вітер знає" – "Разом і до кінця"

R-EVOlution song from Ukraine

"Антитіла" присвятили Майдану пісню "Незалежний" із нового альбому.

"Єднайся, народе" від етно-гурту "ТаРута"

"Брати Гадюкіни" – демо-пісні з нової платівки.

Віктор Морозов – пісні про Майдан на вірші Юрія Винничука та Андрія Панчишина.

Композиція Віктора Бронюка і гурту ТіК "Люби ти Україну!" стала символом вінницького Євромайдану.

Пісня "Чи ви чуєте цей спів?" виконана хором випадкових людей, які об'єднались з метою висловити підтримку Євромайдану

Окрім того, відома музикантка Марія Бурмака також присвятила свою пісню Героям Майдану.

"Хіба можливо повірити, що в Україні, на початку 21 століття от таке. Вбивають, катують, знущаються. Дмитра Булатова - розпинали. Наші Герої і мученики. Не забудемо і не пробачимо..І Боже нас бережи! Він іде по воді..(Пісню писали Tanya Sha , Гена Сидоров, Orhan Agabeyli , Роман Солук, Мартин Няга. Відео зробив Andrey Kolodich зі своїх фото і тих, які вріжуться в пам"ять назавжди)", - написала вона. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

29.04.2021, 20:27
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus