Ходи сюди: 30 подій "Книжкового Арсеналу", які необхідно відвідати

Що, де і коли за жодних обставин не можна пропустити на нашому міжнародному фестивалі
Фото: Facebook/Книжковий Арсенал
21 квітня 201513:15

"Книжковий Арсенал" – подія, без сумніву, знакова. Але концентрація подій (а їх понад 200!) і програма заходів на сорок сторінок – речі цілком антигуманні і такі, що здатні будь-яку читацьку волю та жагу до нових досвідів звести нанівець.

INSIDER пропонує гід фестивальним життям: 5 днів, тридцять подій, серед яких знайшлося місце і презентаціям, і дискусіям, і прекрасним свіжим виданням.

За бажання список можна переполовинити, але от чого робити категорично не слід, то це ігнорувати ці заходи, адже вони – найкраще з найкращого. 

Книжкового вам Арсеналу!

_________________________________________

 

Презентація книги Олега Лишеги "Поцілунок Елли Фіцджеральд"

Смерть поета стала чи не найболючішим ударом для української літератури за останні роки. Тим необхідніше ще раз подивитися на зроблене Лишегою і оцінити масштаб. "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", що вже випускала його книгу поезій, підготувала книгу вибраної і писаної впродовж багатьох років есеїстики – не менш важливої частини доробку письменника. Згадати і почитати запрошено всуціль "перший ешалон": Москалець, Сливинський, Білоцерківець, Чубай, Бондар, Матіяш. Важлива подія.

22 квітня, 19:00 — 20:00. Зал "Хоку"

_________________________________________

 

Презентація книги "Коран. Переклад смислів з арабської мови"

Тут, як не крутіть, подія майже епохальна: перший – спасибі "Основам" - український переклад наріжної книги мусульманської цивілізації, що виходить так симптоматично – через рік після анексії Криму. Факт світового мистецтва, над яким перекладач Михайло Якубович працював (титанічний труд!) п’ять років – ми багато говоримо про порозуміння всередині країни, але дещо випустили з уваги потребу ширших діалогів. Ця книга – прекрасний привід вивести злободенну дискусію про "своїх-чужих" на якісно новий рівень.

23 квітня, 15:00 — 15:45. Зал "Хоку"

_________________________________________

 

"Домашні читання під ковдрою" від "БараБуки"

Для дітей – точніше, молодших читачів – створено окрему програму, не набагато менш інтенсивну за основну, але порадити хочеться саме оце: читання, що їх влаштовує молодий портал дитячої книги, який уже встиг заробити чималий авторитет. Але важливо це перш за все тим, хто саме і що саме буде читати: прекрасна Галя Ткачук – свої чарівні "Вечірні крамниці вулиці Волоської", а Анастасія Денисенко – вигаданий нею путівник "Мій маленький Київ. Маршрут №1", певно, одні з найважливіших дитячих видань того року. Діти в захваті. Дорослі, до речі, також.

23 квітня, 11:00 — 14:00. Читальний зал

_________________________________________

 

Сценка-презентація книги Ульріха Хуба "Біля ковчега о восьмій"

У нас все добре і з власною, і з перекладною дитячою (скажімо, дитячо-підлітковою) літературою, але й тут є те, що хочеться радити в першу чергу. Особливо це стосується карколомної історії німецького драматурга, що він її переробив зі своєї п’єси, про друзів-пінгвінів, які втрьох пробираються на Ноїв Ковчег, намагаються зрозуміти дивного Бога (чому тварин має бути конче пара?), осягнути закони світобудови і стати нарешті щасливими. Дуже винахідлива і дуже прониклива історія, з тих, що "на всі часи". Якщо нема дітей – ідіть все одно. Себе потішите.   

23 квітня, 15:00 — 15:45. Дитяча сцена

_________________________________________

 

Презентація латиського журналу "Rīgas Laiks. Русское издание"

Без перебільшення культовий журнал, який у 1993-му почав видаватися латиською, а через 20 років і російською. Ідеолог-засновник – філософ Олександр П’ятигорський, формат – розмови з провідними мислителями, філософами, науковцями. В одному номері – щоб ви розуміли – можуть бути бесіди з Кірою Муратовою, Ноамом Чомскі, Соломоном Волковим, а ще матеріали про Пола Боулза і Йосифа Бродського. Видавець і редактор розкажуть, як таке диво створити і підтримувати на плаву.

23 квітня, 15:30 — 17:00. Філософське/графічне кафе, 2-й поверх

_________________________________________

 

Презентація книги "Сатурн" Яцека Денеля

Не книга, а таки роман: так, буцімто біографічний, так, про родину Ґойя, так, відчутно "мистецтвознавчий", але фантазії там більше, ніж історичної реконструкції, і слава Богу. На "Арсеналі" не так уже й мало буде перекладної прози, але от Денель – сам художник, але головне - прозаїк і поет, це те, що треба ставити в перший ряд читацьких пріоритетів. Видала забужківська "Комора", переклав Андрій Бондар, номінувався на премію Анґелус – всі супутні рекомендації на лице. Залишається прочитати.

23 квітня, 20:00 — 20:45. Сцена "Кафе Європа"

_________________________________________

 

Презентація книги "Українська інтелігенція в Габсбурзькій Галичині: освічена верства й емансипація нації"

Лише на перший погляд вузькоспеціальне дослідження, насправді ж – про живе і дражливе: про те, як і за яких умов формувалася ідея модерної нації на Галичині, як у середині однієї імперії сформувалося коло людей, котрі з часом захотіли з нею, наймилішою "бабунею Австрією", порвати, і як це в них майже вийшло. Потенційно бомбовий історичний нон-фікшн, який саме сьогодні може зрезонувати, але подивимось, як написано. Святослав Пахолків переробив у книгу свою докторську дисертацію (захищав її, до речі, у Фрайбурзі), але це ще нічого не означає. 

24 квітня, 10:00 — 10:45 Зал "Хоку"

_________________________________________

 

Презентація книги Олексія Толочка "Очерки начальной Руси"

Один із найавторитетніших наших істориків, русист-медієвіст Олексій Толочко відомий далеко за межами України. Колись зламною для історичної науки стала його книга "Князь у Давній Русі", потім була переконлива і засаднича "Historia Rossica Василя Татищева", і ось настав час для достоту серйозного – і стилістично віртуозного! –  підсумку, сором’язливо названого "Очерками". Якою могла б і має бути русистика, якби не диктат "Повісті минулих літ" - тексту, який слід вважати цілком художнім, хоча й по-своєму непересічним? І що ми знаємо про той час насправді? Про міфи і стереотипи, хибні і часто смішні ідеї – в одній із найгучніших новинок року. Без дурнів.

24 квітня, 13:00 — 13:45. Зал малих книгарень і видавців

_________________________________________

 

Публічна розмова: "Цензура і самоцензура в польській культурі"

Явище цензури відоме українській культурі віддавна, хоч і лишається великою мірою глибинно невивченим. Явище ж самоцензури стає для нас нині, в умовах фактичної війни і постійних розмов про "внутрішній фронт", усе актуальнішим: пишеться і говориться з постійною оглядкою, свобода висловлення приростає проблемою доцільності сказаного, питання "чи воно на часі?" лунає все частіше. Де межа між етикою і страхом, "оздоровчою" провокацією і грою в свої ворота? Польська література і культура загалом знає про це багато. З їхнього боку за діалог відповідає Яцек Денель, з нашого – Софія Андрухович. Має бути гаряче.    

24 квітня, 14:00 — 14:45. Зал "Хоку"

_________________________________________

 

Публічна дискусія "Українська література. Після війни"

Українська література і без війни мала серйозні системні проблеми, особливо з прозою, особливо – з великою. Тепер перед нею не тільки нові виклики, але й нові стимули. Що потенційно в цій ситуації можуть змінити останні драматичні події, чи є шанс на віднайдення великого наративу, а чи шанс є лише на приростання пафосом? У таких дискусіях не менш важливим за тему обговорення є й ті, хто саме говорить – і тут вони, наче на підбір: Юрій Андрухович і Ігор Померанцев, два дещо втомлені патріархи. В такій компанії дивитись у майбутнє геть і нестрашно.

24 квітня, 15:00 — 15:50. Meridian Czernowitz

_________________________________________

 

Дискусія-презентація на тему "Жінка: Аріадна чи Медуза Горгона?" довкола книги малої прози Людмили Таран "Прозорі жінки"

Літературознавець і письменниця Людмила Таран давно не видавала нової книжки, і це ще один привід відвідати подію: подивитись, в якому напрямку і наскільки вправно рухається, нехай і не найяскравіша, але одна з чільних наших жінок-авторок. Бонус – обговорення-дискусія за участі "мастодонтів" української феміністичної критики – Тамари Гундорової, Євгенії Кононенко і Віри Агеєвої. Жінка-автор і жінка-герой, жіноче письмо і жіноче тіло, секс і гендер – навіть якщо ви ніколи не чули це ім’я,  прийти послухати про актуальне й наболіле таки слід. Навіть якщо ви і не жінка.

24 квітня, 16:00 — 16:45. Зал малих книгарень і видавців

_________________________________________

 

"Чому Пауль Целан та Казимир Малевич актуальні для сучасної української культури?". Діалоги

Звісно, в рамках "Арсеналу" відбудеться сила-силенна різноманітних лекцій-обговорень-круглих столів, але й серед них є ті, відвідати які слід конче – і оцей, про Целана і Малевича, саме той випадок. У спікерах – французький художник українського походження Самюель Аккерман, легендарний мистецтвознавець Дмитро Горбачов і не менш відомий перекладач із німецької Марк Бєлорусєц, який геніального чернівчанина перекладав чи не найбільше на пострадянському просторі. Про національні мистецькі канони та мутації ідентичності, про віднайдене "своє" і "чуже", яке рідніше від найближчих рідних – у діалогах, які мають усі шанси стати окремою книгою. 

24 квітня, 17:00 — 18:45. Meridian Czernowitz

_________________________________________

 

Театралізована презентація книжки Ельфріди Єлінек "Смерть і діва. Драми принцес"

Головні тут слова – "книга Ельфріди Єлінек": тієї, що авторка "Піаністки", "Дітей мертвих", нобелівської лауреатки і однієї з найславетніших німецькомовних письменників сьогодення.  П’ять "драм"-перепрочитань сюжетів класичних казок, але не тільки: поруч із Білосніжкою, Шипшинкою і Розамундою тут фігурує й Інгеборг Бахман, і всі вони говорять про жіночу приреченість, про репресивність західної культури, про смерть і свободу, а також її відсутність і несподіване віднайдення. Специфічні і дуже важливі тексти, ознайомлення з якими є якщо й не потребою, то дуже серйозною необхідністю. Спробуйте.    

25 квітня, 12:00 — 13:00. Кінозал

_________________________________________

 

Презентація книги "Степовий пірат" Станіслава Лубєнського

В умовах кризи вітчизняної біографістики доводиться звикати до думки, що про центральні фігури української історії нам розказують "зі сторони". Ось і тут польський культуролог пише про Нестора Махна, який по сьогодні ще не дочекався в Україні ґрунтовної студії зі свого вкрай суперечливого життя, хоча для світу є постаттю з наліпкою "східний Че", тобто потенційно культовою. Ідея зрозуміла: встановити, нарешті, приналежність – бандит, ідеолог, дивний інтелігент, патріот? Хоча, здається, шарм саме в тому, що той клубок принципово нерозв’язний. Але момент украй підходящий: новини зі Сходу часто змушують згадати Нестора Івановича "незлим, тихим словом".  

25 квітня, 13:00 — 13:45. Сцена "Кафе Європа"

_________________________________________

 

Презентація книжки Ірини Цілик "Червоні на чорному сліди"

В умовах катастрофічного дефіциту притомної прози кидаєшся на все хоч скількись вартісне, але ось це геть не той випадок: книга Цілик цінувалась би і в значно різноманітнішому і не такому безповітряному середовищі. З упізнаваним темпоритмом, своєю – часто безпросвітною – атмосферою, набором напівмаргінальних героїв, ці оповідання роблять те, від чого більшість місцевих "авторів" просто сахається, - працюють з реальністю. Сьогоднішньою і живою. Колись недооцінена, ця проза за нинішнього перевидання (хоча є й нові речі) має всі шанси вистрелити – не надто гучно, але переконливо; так само, як і пише Цілик.

25 квітня, 14:00 — 14:45. Зал "Хоку"

_________________________________________

 

Презентація роману Патріка Оуржедніка "Європеана"

Без жодних сумнівів – одна з головних перекладних книг року, хоча, певно, такою її стати не вдасться: занадто специфічна, занадто екзотична вона як на місцевого "не звабленого" читача. На позір хаотична й імпресіоністська, "Європеана" - насправді результат копіткої праці, система складно виставлених дзеркал, де невротично-рвучкі розмови (фрази, слова) про конюшні та канібалізм, ерекцію і концтабори, бюстгальтери й ефективність іприту мають у фіналі дати зліпок із  точно такого ж, скаженого й іраціонально-ідіотського ХХ століття, в якому трапилося стільки всього, що нормальними засобами вже й не осмислиш. Залишаються "ненормальні" - їх-то французький чех, філолог Оуржеднік і бере на озброєння. З азартом бере. Знає, що робить.   

25 квітня, 15:00 — 15:45. Сцена "Кафе Європа"

_________________________________________

 

Презентація книжки Ярослава Грицака "Куди рухається світ"

Грицака зайвий раз представляти не треба: він, поряд з Толочко і Яковенко, є одним із тих наших істориків, за яких не просто не соромно, а на яких уся наука тримається. Публічний інтелектуал, колумніст багатьох видань, Грицак підготував іще одну порцію відбірної довколаісторичної есеїстики: про регіональні ідентичності і підвалини нації, про химерне майбутнє і травматичне минуле, про Україну і світ. Написані до кривавих подій 2014-го, нині вони читаються з не меншим інтересом, аніж тоді: які точні влучання і характеристики, але й які промовисті промахи! Попри велику кількість "фб-аналітиків", голос Грицака продовжує здаватися одним із найпереконливіших. Бо спокійний.

25 квітня, 15:00 — 15:50. Meridian Czernowitz

_________________________________________

 

Презентація книги Сергія Плохія "Походження слов’янських націй. Домодерні ідентичності в Україні, Росії та Білорусі"

Плохій – найвизначніший наш історик "там", на Заході, а точніше – в Гарварді. У своїх книгах "Козацький міф" і "Великий злам" професор уже довів, що серйозна наука може нічим не різнитися від крутого детективу, майстерно захоплюючи і довго не відпускаючи. На черзі – давніша монографія про колективні слов’янські ідентичності, вкрай леткі й непевні матерії, з якими авторові вдається обходитися так, аби вщент зруйнувати старі міфи, але й не породити нових. Від хрещення Русі до середини ХVIII століття, де і культура, й ідеологія, й історія – фантастичний масштаб, героїчне діяння. Маст-рід нон-фікшн, одним словом.

25 квітня, 15:00 — 15:45. Кінозал

_________________________________________

 

Презентація книги "Мистецтво українських шістдесятників"

Ще одне дуже важливе цьогорічне видання "Основ" - так, російською, але таки про наші шістдесяті: в 15 розділах - про живопис і скульптуру, кіно і літературу, скульптуру й архітектуру, різні регіони, школи і напрямки. Альбомного формату – суміш парфьоновського "Намедни" і класичних ташенівських довідників – це видання має на меті загатити серйозні діри в нашому сприйнятті шістдесятництва як явища, і певно, йому це вдасться. Наскільки "закриваючи тему" - вже скоро побачимо.

25 квітня, 16:00 — 16:45. Кінозал

_________________________________________

 

Презентація українського видання романів канадської письменниці Люсі-Мод Монтгомері із серії про Енн Ширлі

Класика підліткової – і не такої аж дівочої-дівочої – літератури, "Джейн Ейр" і "Том Соєр" в одному флаконі: легко, красиво і не без моралі. "Енн із Інглсайду" - шоста книга в серії, але, судячи з продажів, інтерес лише набирає обертів. Навіть якщо ви не дівчина-підліток, на Монгтомері слід звернути увагу: не лише тому, що "зараз так не пишуть", але якраз тому, що так нині геть би і не завадило.

25 квітня, 17:00 — 17:45. Дитяча сцена

_________________________________________

 

Презентація роману "Саторі" Срджана Срдича і лекція автора "Сербська література після війни"

Ми чимало знаємо про балканську літературу – Єрґович, Пантич, Павич, Петрович, але Срдич може стати відкриттям: представник "серединного" покоління, він страшенно популярний на батьківщині та й у світі про нього чути все більше. "Саторі" - перетлумачена роуд-сторі, де пейзажі безрадісні, бо повоєнні, а подорож – це рух у себе, "до джерел": аби зрозуміти щось про "я", але не меншою мірою й для того, аби захиститись і відмежуватися. Невеличка, але міцна екзистенціалістична річ, про химерний світ і в сто разів химернішу людину. Бонус – лекція від автора про сьогоднішні балканські літературні справи.

25 квітня, 17:00 — 17:45. Кінозал

_________________________________________

 

Презентація книги Франсуази Барб-Ґаль "Як розмовляти з дітьми про мистецтво?"

Хіт останніх місяців в українських книгарнях, книга про те, що з дітьми не лише треба говорити про прекрасне – з ними слід говорити про це специфічно, делікатно, але ж не нудно: щоб не відбити охоту на все життя.  Як саме і якими словами – про це французька авторка і пише: з купою ілюстрацій, десятками допоміжних порад і переконливою – на будь-який вік – аргументацією. Це настільки ж у поміч батькам (піди поясни супрематизм і кубізм десятирічній дитині, ага), наскільки і для них самих: пробіли в культурній освіті долаються легко і невимушено. Перевірено.

25 квітня, 18:00 — 19:00. Дитяча сцена

_________________________________________

 

Творча зустріч з Луїджі Серафіні

Видавництво "Лаурус" уже вдруге за короткий час іде на відчайдушний і вкрай сміливий крок: спочатку видавши головоломний "Кодекс Серафіні", одну з найзагадковіших книг у світовій історії, написану штучною мовою і таку, що описує цілком вигаданий світ, а тепер – привозячи автора, художника-італійця, а заразом і знаного відлюдника-перфекціоніста (над "Кодексом" він працював, на три роки ізолювавши себе в квартирі) Луїджі Серафіні в Київ, на "Книжковий Арсенал". Що з того вийде, скоро дізнаємося. Та ексцентричність жесту – і непересічну відвагу також! – можна відзначити вже зараз. 

25 квітня, 19:30 — 20:30. Зал "Папір"

_________________________________________

 

Презентація проекту літературного путівника Україною "Їздець"

Що з цього проекту вийде у підсумку, поки не зрозуміло, але його презентацію модерує блискуча Ірина Шувалова, а серед учасників і Юлія Стахівська, й Іра Цілик, і Вікторія Амеліна – вже цікаво. Путівник, який має бути і власне путівником-набором цікавих фактів і важливої туристичної інформації, але з іншого боку – таки залишатися літературним, де "що" невіддільне від "як", а якість написаного важить не менше за  "відкриті" географічно-культурні невідомості. Що б з того не вийшло – подивитися і послухати певно варто. 

26 квітня, 12:00 — 12:45. Зал "Папір"

_________________________________________

 

Борис Херсонський. Презентація книжки Kosmosnash

Український поет, що пише російською, одесит, представник української російськомовної літератури (а ви не знали?), Херсонський один із найплідніших авторів у своєму поколінні, і багатьох це відверто дратує. Хоча дарма: самоповтори там цілком перекриваються поетичним азартом, а кількість переконливо підпирається якістю. Ця збірка могла б називатися і в безліч інших способів: політичного там стільки ж, скільки й релігійного, і світсько-грайливого, і лірично-особистого – знайти можна все. Читати Херсонського варто не стільки заради просвітлень, скільки з гігієнічною ціллю – аби зараза не чіплялась. Хоча й одкровення там бувають, подивіться.

26 квітня, 15:00 — 15:50. Meridian Czernowitz

_________________________________________

 

Презентація книги Петра Шабаха "Гівно горить"

Зовсім не Гашек і не Грабал, але схожий і на того, і на іншого, хоча з чехами це часто: гумор і похмурість, їхній грайливий симбіоз, тут часто впізнавані і, сказати б, фірмові. Фірмово ненав’язливі. Збірка оповідань (чи все ж повістей?) – пристойних, міцних, зроблених зі знанням справи і не без тієї задерикуватості, з якою давно вже асоціюється відносно молода центрально-європейська проза. Не абсурдиська, а радше життєво-розв’язна (жінки-чоловіки, порозуміння-конфлікти), без особливих претензій, але з цілком конкретними стилістичними зобов’язаннями. Така тверда, непохитна літературна "четвірка". І це насправді чудово. 

26 квітня, 15:00 — 17:30. Кінозал

_________________________________________

 

Презентація книжок Владислава Івченка "Найкращий сищик імперії на Великій війні" і "Найкращий сищик та падіння імперії"

Серйозне і головне - вчасне, дуже потрібне саме нині - реанімування жанру товстого і легкого (хоч і "не без моралі") пригодницького роману, коли кількість подій пропорційна кількості героїв, що миготять перед очима, а заодно і кількості чесно отримуваного читацького задоволення; перевірений факт. Івченко випустив третю і четвертю книгу про пригоди відставного сищика царської охранки, а заразом і українського патріота Івана Карповича Підіпригору, і зупинятися на цьому не збирається. Та й чого б: після Великої війни і падіння імперії все найцікавіше тільки почалося. Вже чекаємо на продовження.

26 квітня, 16:00 — 16:45. Зал "Хоку"

_________________________________________

 

Презентація книги "Далекі близькі" Володимира Єрмоленка

Нова книга від автора блискучої монографії про Вальтера Беньяміна, філософа Володимира Єрмоленка – про тих, хто формував і продовжує формувати його інтелектуальну біографію: мислителів і письменників у діапазоні від Руссо до Турньє, включаючи Флобера і Дерріда. Переважна більшість французів, трохи німців, одна американка (Зонтаґ) – у інтелектуалів, услід за інтелігентами, дійсно, немає біографії, але є список прочитаних книг. І улюблених авторів. От саме про це, про точки, де сходиться загальне і приватне, література і життя, філософія і побут – про все це в "Далеких близьких". Банально, але це саме та книга, на яку чекали.  

26 квітня, 17:00 — 17:45. Зал "Папір"

_________________________________________

 

Дискусія "Література, політика і зло: чи можуть тексти вбивати людей?"

Двоє чи не найпомітніших українських філософів свого покоління – Володимир Єрмоленко і Вахтанг Кебуладзе – порозмірковують про речі настільки ж засадничі, наскільки й ефемерні й от саме дискусійні: про силу літератури і принади смерті, про гуманістичні ідеали і страшну зброю у "не тих руках", про способи читання і способи маніпуляції. Тобто не стільки про ідеологію, скільки про онтологію, про базові принципи і закони літературної антропології. Нехай навіть сто разів це "праздные разговоры", але відмовити собі у присутності під час такого діалогу ніяких сил не стане.

26 квітня, 19:00 — 19:45. Зал "Хоку"

_________________________________________

 

Презентація книжки "Дом Булгакова"

Ґрунтовна книга малознаного видавництва ВАРТО про київський період життя сім’ї Булгакових, але головне – про сам будинок, який нині всесвітньо відомий музей, а колись був закинутим аварійним приміщенням.  Побут і вибір професії, створення і доведення музею до ладу, цікаві історії з життя "будинку №13" - нехай написано це і не так грайливо, як у похмурого балагура і автора Того Самого Роману, але унікальні архівні та фотоматеріали, вкупі з відчутним пієтетом дослідників перед об’єктом студій, це цілком компенсують. Злегка "сектантська", але вкрай симпатична книга.   

26 квітня, 19:00 — 19:45. Зал малих книгарень і видавців

Загальна програма фестивалю ТУТ. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 05:11
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus