Месники Vs Люди Ікс, або Як може помінятися кінопрокат в Україні?

30 грудня 201713:24

Одна з найбільших подій для кіно України відбулася не у нас, а в Сполучених Штатах. Студія Disney почала процес купівлі медіахолдінгу Fox. Крім того, що протягом наступних двох років це вплине на весь американський ринок кіно – від прокату, телебачення і VOD-платформ до виробничих компаній і глобальної кадрової ротації, - це загрожує і перерозподілу українського ринку прокату. Яким чином і що саме поміняється?

Сполучені Штати

Смішно чи ні, але теперішню ситуацію ще в листопаді 1998 року шокуюче передбачили творці серіалу "Сімпсони", коли у фіналі 5-ї серії 10 сезону на плакаті з логотипом кіностудії 20th Century Fox зробили глузливий підпис – "Підрозділ компанії Walt Disney". Тепер це справді може стати дійсністю. І – о жах! - "Сімпсони" стануть власністю мишачого короля…

14 грудня було оголошено про мегаугоду між мультинаціональним масмедійним конгломератом The Walt Disney Company і медіахолдінгом Руперта Мердока 21th Century Fox: за 52,4 мільярда доларів Disney придбає частину власності холдингу, зокрема розважальні та спортивні телеканали, кіностудію 20th Century Fox і всю бібліотеку фільмів за 100 років її існування, включаючи права на раніше не контрольований Disney епізод "Зоряних воєн", "Нова надія", на франшизи "Чужий", "Хижак", "Міцний горішок", "Планета мавп", "Сам вдома" та інші.

Важливо, що Disney придбає один з найбільших в США спортивних каналів ESPN плюс ще 22 регіональних спортивних канали, популярний кабельний канал FX Networks ("Фарго", "Штам", Американська історія жахів") з 94-ма мільйонами підписників і представництвами в Азії, Австралії, Латинській Америці, Південній Африці, Канаді та Туреччині, і 73% каналу National Geographic з 86-ма мільйонами підписників. Таким чином "мишаче царство" суттєво збільшить кількість саме діснеївських глядачів. Чому, без сумніву, ще більше посприяє те, що до Disney перейде контрольний пакет стрімінгового сервісу Hulu (до 30% власності додасться ще 30%), чиї 32 мільйони підписників значно активніші, оскільки ще 2013 року Hulu мав річний дохід в 1 мільярд доларів. Останнє, без сумніву, вплине на перерозподіл сил в сегменті стрімінгових і VOD-платформ, де наразі панують Netflix з Amazon’ом і заходять Apple і Facebook.

Цією угодою – якщо вона буде схвалена Антимонопольним комітетом США – Disney нівелює кількох конкурентів в сегменті анімації, інтегруючи в себе компанію Twentieth Century Fox Animation і дочірню компанію Fox’а Blue Sky Studios, якій завдячують появі франшиз "Льодовиковий період" і "Ріо" (а кадри використати для власного підрозділу Walt Disney Animation Studios).

Так само Мишка поглине всі проекти у сфері екранізації коміксів. І якщо з "Людьми Ікс" все може бути добре через довгоочікуване повернення блудних дітей в лоно Marvel Studios і багаторічне благання фанатів об’єднати обидва всесвіти, то з "Фантастичною четвіркою" є проблеми, і є варіант відправитися на лаву запасних. Натомість "Дедпул", за словами президента Disney Боба Айгера, утворить нову лінійку фільмів, раніше відсутню на студії – з рейтингом R (фільми, які заборонено дивитися дітям до 16 років). Острах фанатів викликає коміксовий серіал "Легіон" (канал FX), без сумніву, один з кращих цьогорічних і один з новаторських в плані розвитку жанру і форми – як він впишеться до серіалів з коміксами, що вже продуковані діснеївським каналом ABC – "Агенти Щ. И. Т.", "Нелюди" і особливо п’ятірки, забраної у Netflix – "Шибайголова", "Джессіка Джонс", "Люк Кейдж", "Сталевий кулак" і "Захисники"?

Сайт Veraity наполягає на тому, що Айгер зосередить свої зусилля на трьох шляхах розвитку студії – це спорт від ESPN, сімейне кіно від Marvel-Pixar-LucasFilm і доросле кіно від Hulu, яке матиме у своєму розпорядженні можливості з виробництва і доставлення товару у вигляді спарених каналів FX і ABC та компаній 20th Century Fox film і Fox Searchlight. З ESPN планується зробити стрімінговий сервіс, сімейне кіно виокремиться в одну компанію чи підрозділ, а Hulu міцно наступить на хвіст гіганту-провайдеру Netflix.

В своєму коментарі для Wall-Street Jornal Айгер стверджує: "Наш підхід, по суті, полягає в тому, щоб вивести кращу команду з кращим продуктом".

Точно не знаючи всіх підводних каменів, тобто істинних причин купівлі-поглинання Fox, але спостерігаючи за наполеонівським маршем Боба Айгера, який триває з кінця 2000-х, можна сміливо стверджувати, що кіно – лише перехідний період для нього. Куплена 2004-го Pixar, 2009-го - Marvel Entertainment, 2012-го – LucasFilm, а 2018-го – Fox (не згадуючи відкриття тематичного парку Disney в Шанхаї), зробить Disney найбільшим медіахолдінгом, розширить його вплив і забезпечить зберігання коштів, як вимогу акціонерів.

До сьогодні корпорація Comcast була лідером, маючи щорічний дохід в розмірі 80 млрд. доларів проти 55 діснеївських мільярдів. Цілком ймовірно вже за два-три роки ситуація поміняється, а ще один конкурент, що зараз знаходиться у стані формування, так і не буде сформований. Це станеться,  якщо Департамент юстиції США виграє справу у Федеральному суді на підставі антимонопольного закону про неможливість "угоди сторіччя", тобто купівлі найбільшим телекомунікаційним конгломератом AT&T одного з найбільших медіахолдінгів Time Warner. Тоді  у Disney не буде конкурентів. Таким чином, в Голлівуді залишиться з "великої шістки" 5 мейджерів, два з яких будуть Disney’єм. А коли так багато грошей і так багато влади в бізнесі куди йде людина? Правильно – згадуємо Дональда Трампа, тільки говоритимемо вже про демократичну партію. 

Україна

Звісно, ми не маємо нічого до порівняння і навіть до осягнення планетарного масштабу зрушень, яким є (або може стати) угода про купівлю Fox’у Disney’єм (цифра угоди перевершує сумарний борг України перед МВФ). Але, тим не менше, український ринок матиме сильний удар від цієї угоди. Про що йде мова? Про український прокат і дистрибуційні компанії.

Наразі в Україні активно діючих нараховується 10 дистриб’юторів, і 5 – діючих спорадично. Три з них – це представники голлівудських мейджерів. "Кіноманія" представляє інтереси компанії Warner Bros. (плюс власні закупівлі), UFD – інтереси 20th Century Fox (плюс власні закупівлі), а B&H – інтереси відразу чотирьох мейджерів – Disney, Sony, Universal і Paramount (плюс власні закупівлі).

Таким чином, складаючи кількість фільмів в прокаті та їх касові збори, B&H займає близько 55-60% нашого ринку. В разі ухвалення угоди "Disney-ням-ням-Fox", до компанії B&H перейдуть ще й права на прокат фільмів Fox, якщо він залишиться окремою юридичною структурою, а якщо ні – то всі фільми, що будуть створені сателітами поглинутої студії. А це означає наявність в одних руках 70-75% ринку прокату в Україні. Покличте український антимонопольний комітет!..

Одна компанія матиме одне бачення дистрибуції, опікуватиметься одним процесом розпису своїх фільмів і одним голосом говоритиме з кінотеатрами, які й без того мають проблеми з репертуаром. Компанія-монополіст ставить свої умови, і умови ці – безапеляційні: або ти береш фільм на таку кількість днів і з такою кількістю сеансів, як я хочу, або ні. Сам Disney, навіть без допомоги українського дистриб’ютора, постановив змушувати кінотеатри платити не 50%, як за стандартом є в Україні, а 65% з касових зборів останнього епізоду "Зоряних війн".

В такій постановці питання (дуже подібній до шантажу) незгода кінотеатру піти на угоду несе за собою ризик не отримати не тільки зараз "Зоряні війни", а й в майбутньому "50 відтінків свободи", "Чорну пантеру" чи другу частину "Тихоокеанського рубежу".

Одно-два чи тризальні кінотеатри в цій ситуації постраждають через відтік аудиторії, що любить не тільки голлівудське кіно, а разом з ними і дистриб’ютори неголлівудського кіно. Від усього разом будуть збитки для решти гравців ринку та глядачів, які будуть змушені дивитися нав’язані кінотеатрам фільми. Вочевидь, Голлівуд не просто так називається "фабрикою мрій", а продуковані його студіями стрічки не даремно збирають найбільшу в світі касу – це високоякісний (часто) продукт для масової аудиторії. Але за межами Голлівуду та й усіх Сполучених Штатів Америки, дуже кінематографічної держави, існує 90% іншого кіно світу, в якому щороку знімається понад 5 тисяч фільмів (проти понад 500 за виробництва США). Відкидати увесь спектр кінематографії лише на підставі наявності у одного дистриб’ютора чотирьох чарівних паличок є очевидним перегином і прямим порушенням прав споживача.

Втім, український дистриб’ютор пакету фільмів 20th Century Fox, розуміючи катастрофічність свого положення, не зупинився у своєму розвиткові (як це сталося з компанією "Каскад Фільм", з якою 10 років тому Sony Pictures не продовжила контракт, і підписала угоду з B&H). Компанія UFD ще рік тому анонсувала великі "українські" плани: після успіхів стрічок студії "Квартал 95", були заявлені 8 стрічок виробництва України (рахуючи і "Слугу народу", що вийшов 29 грудня 2016 року).

Зараз, після оприлюднення угоди між Disney і Fox, такий хід UFD є зрозумілий. Якщо в Сполучених Штатах угода пройде антимонопольний комітет, в Україні UFD втратить свої 15% ринку. Звісно, відновити втрачене за рахунок українських фільмі не вийде, але на Зимовому ринку Одеського кінофестивалю, що нещодавно проходив в Києві, дистриб’ютор анонсував вже 14 нових проектів (8 – на 2018-й рік). І зважаючи на збільшення касових зборів вітчизняного продукту можна говорити про вірно вибраний UFD замінник, бо достатньо згадати про рекордні цьогорічні збори трьох наших фільмів, як все стає ясно – "DZIDZIO Контрабас" восени зібрав понад 22 мільйона гривень, "Сторожова застава" - майже 20 мільйонів, а "Кіборги" лише за два перший вік-енди – майже 16 мільйонів (прокат триває). І всіма цими фільмами займалася саме компанія UFD.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 14:19
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus