Ярон Брук: Америка європеїзується в питанні трактування держави, американський дух слабне

Президент Інституту Айн Ренд - про книгу "Атлант розправив плечі", її ідеї та причини популярності впродовж останніх 60-ти років
Фото: Максим Кудимець/INSIDER
16 листопада 201514:34

Не всі художні бестселери можуть похвалитися більш ніж півстолітньою популярністю. Не всі художні твори можуть похвалитися власною філософією та армією її послідовників. А книги Айн Ренд можуть.

"Рендівський" об’єктивізм часто називають програмною філософією капіталізму. Книгу "Атлант розправив плечі" нещодавно презентувало українською видавництво "Наш Формат". 

INSIDER поспілкувався з паном Бруком про Айн Ренд, її ідеї та причини популярності впродовж останніх 60-ти років.

- "Атлант розправив плечі" належить до світових бестселерів. У чому, на вашу думку, таємниця успіху?

- Ну, мабуть, у тому, що книги Айн Ренд дуже добре написані. Її ідеї провокують і стимулюють, вони захоплюють і спонукають людей змінюватися. Це доволі нетипово для книг. Радикальність і добрий сюжет.

- А що, на вашу думку, більш привабливе у книжках Айн Ренд – філософія чи літературні якості тексту (сюжет, герої, символи тощо)?

- Важко сказати. Думаю, важливо і те, й інше. "Атлант розправив плечі" – це гарний роман із літературного погляду. Думаю, філософські ідеї, які є в цій книзі, здатні змінити світ. Тобто філософія Айн Ренд має довготермінові наслідки. Сама авторка вважала себе письменницею, а не філософом.

- Назвіть, будь ласка, головні філософські принципи об’єктивізму Айн Ренд.

- Реальність є тим, чим вона є. Ми її не придумуємо, вона не є еластичною і нікуди не зникає. Ніякої метафізики. А – це А. Пріоритет існування. Епістемологічно ми маємо реальність і інструмент – наші чуття і розум. Ми можемо осягнути реальність і зрозуміти її, а потім маніпулювати нею і змінювати її, керуючись логікою, чуттями та розумом.

Ми не є створіннями інтуїції та емоцій. І ми спокійно можемо осягнути реальність, хоча деякі філософи з цим би не погодилися.

Етично об’єктивізм є індивідуалістським. Це мораль особистих інтересів. Мета – особисте процвітання. Айн Ренд відкидає самовіддачу, та колективістський принцип життя задля когось. Вона також проти суб’єктивістського примхливого життя та визиску інших людей. Тобто її мораль – раціональне довготермінове самовдосконалення зі специфічним кодом і цінностями. І єдина політична система, яка може задовольнити індивідуалістську мораль пошуку власного щастя – це вільна система, капіталізм, при якому влада має захищати індивідуальні права та свободу, і не заважати в інших питаннях.

Айн Ренд пропагує свободу, капіталізм, вона відкидає соціалізм і фашизм, будь-який авторитаризм.

 Фото: Максим Кудимець/INSIDER

- Коли ви познайомилися з ідеями Айн Ренд?

- Мені було 16, я жив тоді в Ізраїлі. На той час я був переконаним соціалістом, колективістом та альтруїстом. Мені потрапила в руки книга "Атлант розправив плечі". Читаючи її, я не хотів їй вірити, бо мав протилежні переконання. Але коли дочитав, то став переконаним об’єктивістом. Це було у 1977 році.

- І що саме вас переконало?

- "Атлант розправив плечі" – дуже переконливо написана книга. Філософія Ренд просто має сенс. Усі описи колективізму відповідали тому, що я бачив навколо себе в Ізраїлі. Філософія Ренд промовляла до мене, її персонажі були дуже яскраві. Мене переконала ця книжка, і сьогодні, через майже сорок років, я не змінив своєї думки.

- Чи зараз філософія Ренд популярна в Штатах?

- Сьогодні вона популярніша, ніж коли-небудь. Ідеї Ренд помітно присутні в Америці. Люди підтримують її погляди, продажі її книг – на високому рівні, хоча були значно вищі у 2009 році під час кризи, зараз трохи менше, але вони все одно високі як на текст шістдесятирічної давності.

Ренд стала впливовою. Багато топових американських бізнесменів стверджують, що книга "Атлант розправив плечі" змінила їхнє життя, чи допомогла досягти успіху. Багато політиків позитивно відгукуються про цю книгу. Сенатор Тед Круз любить згадувати про книгу Ренд у промовах. Пол Раян, спікер палати представників, зізнався, що книга "Атлант розправив плечі" серйозно на нього вплинула. Багато інших політиків схвально відгукуються про книжку, хоча не є послідовниками Ренд. Ще десять років тому такого не було.

- А хто найбільший противник ідей Ренд?  

- Майже всі. Тобто найбільші противники – ліві політики. Практично кожного дня нас атакує ультралівий американський журнал salon.com. Майже кожного дня вони у якійсь статті критично згадують про Ренд. Пол Круґман любить критикувати Ренд раз на кілька місяців у New York Times. Тобто найбільші противники – ультраліві, і частково праві. Релігійні праві - євангелісти та католики - виступають проти ідей Ренд. В університетах більшість професорів має ліві погляди, вони також критикують Ренд.

 Фото: Максим Кудимець/INSIDER

- Розкажіть, будь ласка, про Інститут Айн Ренд, який ви очолюєте.  

- Інститут засновано у 1985 році, через три роки після смерті Ренд. Його створили для пропагування ідей Ренд. Ми концентруємося на молоді. Більшість наших програм розрахована на студентів і школярів. Інститут популяризує ідеї Айн Ренд і намагається їх пояснити. У нас дуже активний сайт.

У грудні ми запускаємо освітню онлайн-платформу, на якій люди зможуть вивчати філософію Ренд. Якщо ви захочете стати інтелектуалом, письменником або викладачем, який спеціалізуватиметься на ідеях Айн Ренд, то ми матимемо спеціальні курси для вас. Ми також продукуємо свої тексти – пишемо книжки, статті, коментарі й аналітику, що базується на об’єктивізмі. Тобто в нас два основні напрями – освітній та аналітичний.

- На сторінці інституту зазначено, що одним із головних завдань є піддавання сумніву основоположних принципів американського суспільства. Про що саме йдеться?

- Йдеться про ревізію не тільки американського суспільства, бо воно відносно здорове історично. Основне завдання – це підваження альтруїзму, мовляв, мета нашого життя – самопожертва. Тобто основний елемент – це християнська епістемологія та етика. Епістемологія, за якою одкровення – це джерело знань, і етика, за якою ваше життя належить комусь іншому (Богу, спільноті чи ще комусь).

Ми стверджуємо, що наше життя належить тільки нам, і наша мета – прожити якомога краще життя.

Також ми боремося з лівою концепцією держави як джерела забезпечення усіх наших потреб, держави як великої матері. Це останнє – не є типовим для Америки, однак стає усе популярнішим. Америка європеїзується в питанні трактування держави. Американський дух слабне.

Я думаю, що Айн Ренд дуже американський філософ з її індивідуалізмом, свободою та капіталізмом, що виростає з самих коренів США, які тепер Штати починають втрачати. У нас серйозні виклики.

- Які найбільші здобутки вашого інституту? 

- По-перше, популяризація книг Айн Ренд серед десятків тисяч молодих людей. Ми проводимо найчисельніший конкурс студентських есе у світі. У ньому беруть участь 25 тисяч есе щороку. Також ми залучаємо ідеї Айн Ренд у суспільну дискусію. Цього б не було, якби не інститут.

Нещодавно ми розширили поле діяльності за межі США. Айн Ренд стає популярною в Європі, Латинській Америці та Китаї. Ми допомагаємо з перекладами.

- На вашу думку, постулати Айн Ренд можна застосовувати у всіх країнах?    

- Так. Правда і свобода – це універсальні поняття. Однак виклики відрізняються в різних країнах. Деякі країни більш релігійні, ніж інші. Деякі більш колективістські, ніж інші і т.д. Однак принципи універсальні незалежно від країни, раси чи етносу.

- У яких країнах філософія Ренд популярна, а в яких не дуже?  

- Як я казав, вона популярна в англо-саксонському світі. В Європі вона популярна у Скандинавії, Східній Європі (Польща, Болгарія, Сербія, Чехія і навіть Росія). Багато зацікавлення в Латинській Америці. І зараз починає активізовуватися Китай. І це дуже дивно, оскільки Китай – це зовсім інша культура, яка вперше за всю історію отримала трохи капіталізму і яка не мала західної філософської традиції.

- Хотів запитати вашу думку про український переклад назви, калькований із російського. В оригіналі вживається дієслово shrug, тобто "знизувати плечима", а не розправляти їх. Чи це адекватний переклад?   

- У назві йдеться про те, що Атлант страйкує. Він відмовляється нести на собі світ. Мені важко сказати, чи український переклад добрий, бо не знаю вашої мови.

В Ізраїлі довгий період використовували дуже поганий переклад. Назву там переклали "Повстання Атланта", тобто переклад – це ще той виклик.

 Фото: Максим Кудимець/INSIDER

- І наостанок – як би ви представили книгу "Атлант розправив плечі" українським читачам?

- Це чудова книга. Фантастичні історії, які дуже наближені до життя українців і всіх людей. Якщо взяти до уваги українську історію і сьогодення, історію держави, авторитаризм, і спробу трансформації, думаю, що ідеї, висловлені в "Атлант розправив плечі" є дуже доречними як у політичному плані, так і з перспективи кожного життя усіх українців. Українці, як і інші люди, прагнуть добробуту.

Думаю, Айн Ренд може в цьому допомогти. У її книгах ви знайдете провокативні та цікаві ідеї, які допоможуть викристалізувати ваші власні погляди та цінності. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Антон Мартинов: Конкурувати з російськими видавцями в Україні можливо і навіть необхідно

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 03:51
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus